Kamienie na szaniec - jaki to gatunek literacki?

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to dzieło zaliczane do tzw. literatury faktu, czyli gatunku znajdującego się na pograniczu literatury pięknej i dziennikarstwa. Najważniejszym zadaniem tego typu pisarstwa było tworzenie autentycznego obrazu świata oraz relacjonowanie prawdziwych wydarzeń. Co ciekawe, w swoje dzieło Kamiński wplata również elementy charakterystyczne dla gawędy harcerskiej.

Utwór Aleksandra Kamińskiego opisuje wydarzenia autentyczne i przywołuje prawdziwe postaci, których część życia przedstawiona zostaje na kartach dzieła. Tworząc tę relację, autor opierał się na relacjach bezpośrednich uczestników oraz świadków wydarzeń. Wiadomości czerpał także z pamiętnika Tadeusza Zawadzkiego, w którym znalazł liczne cenne informacje oraz przemyślenia. Z tego względu „Kamienie na szaniec” stają się wartościowym dokumentem epoki. Warto zaznaczyć, iż autor zawsze podaje dokładną miejsce i datę wydarzeń, co potęguje autentyzm dzieła.

Przedstawione w dziele środowisko (harcerstwo) było znane twórcy od najmłodszych lat. Kamiński dołączył do harcerstwa w wieku 15 lat i związał się z nim na całe życie. Poznał więc panujące w nim wartości, miał możliwość zetknięcia się z młodszymi ludźmi, których historię opisał – Kamiński uczynił to bezpośrednio po rozegraniu się opisywanych wydarzeń. Pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec” miało miejsce w 1943 r.

Układ wydarzeń w dziele dzieła Aleksandra Kamińskiego jest chronologiczny. Początek dotyczy jeszcze czasów przedwojennych, końcowe fragmenty opisują ostatnie dni życia głównych bohaterów. Narrator stara się nie przerywać linearnego toku prowadzenia historii. W miarę dokładnie odrysowuje także sylwetki bohaterów pobocznych, starając się przybliżyć czytelnikowi najważniejsze wydarzenia z ich życia.

„Kamienie na szaniec” to przede wszystkim obszerny zbiór faktów. Zostają one ubrane w ciekawy język, który jest barwny i plastyczny. Już na początku utworu pojawia się nawiązanie do gawędy harcerskiej („Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach”). Narrację można z kolei opisać jako dwudzielną. Pierwszą postacią opowiadającą jest obserwator, a jego relacja nosi znamiona technik reporterskich. Drugą jest uczestnik wydarzeń, który często wypowiada się w imieniu harcerskiej zbiorowości („my”). Z tego względu w dziele uwidacznia się rozłam – jest ono skoncentrowane na faktach, lecz zawiera także wielką dawkę emocji (narrator stara się także rekonstruować stany psychiczne bohaterów).

„Kamienie na szaniec” stanowią szczególną relację z okupowanej Warszawy. Są one wartościowym dokumentem historycznym spisanym ciekawym językiem i okraszonym ogromnym ładunkiem emocjonalnym – wszak autor pisał o tym, co najbliższe jego sercu.

Polecamy również:

  • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

    1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

  • Geneza Kamieni na szaniec

    Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

  • Kamienie na szaniec - opracowanie

    By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

  • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

    Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

  • Kamienie na szaniec - problematyka

    „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 4 =
jola
2015-10-30 07:28:16
Bardzo dziękuje, genialna pomoc ptzy odrabianiu pracy domowej
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07