Czy warto przeczytać Kamienie na szaniec?

II wojna światowa była jednym z najważniejszych i najboleśniejszych wydarzeń w historii Polski. Wywarła ona wpływ na dalsze losy naszego kraju, a jej skutki odczuwane są także dzisiaj. Wspomnienia o tym okrutnym czasie wydają się niemożliwe do wymazania. Jedną z książek poruszających właśnie tematykę okresu 1939-1945 są „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego – dzieło dające nadzieję, zawierające wiele momentalne przebłysków szczęścia, które tak pięknie opowiada o latach mroku i cierpienia, pokazując że wartości i ideały istniały również wtedy, pomimo nieludzkich doświadczeń.

Lektura książki Aleksandra Kamieńskiego zapiera dech w piersiach. Fragmenty spokojne, poświęcone refleksjom i przemyśleniom, przeplatają się z niezwykle dynamicznymi, wręcz podnoszącymi adrenalinę opisami akcji Małego Sabotażu. W dodatku autor doskonale operuje emocjami – czytelnik raz śmieje się i cieszy wraz z bohaterami, innym razem płacze nad ich trudnym losem. Książka napisana została w taki sposób, że przypomina niektóre ze wspaniałych opowieści, jakie można usłyszeć przy ognisku na obozie harcerskim.

„Kamienie na szaniec” to dzieło nasycone wspaniałymi i uniwersalnymi wartościami. Bohaterowie książki nie tylko uosabiają patriotyzmu i wielkie oddania ojczyźnie, ale także mogą nauczyć nas wiele o relacjach międzyludzkich. W ich niewielkim i wciąż zagrożonym przez wojnę świecie na pierwszym miejscu stawiali oni lojalność, honor, oddanie, poświęcenie – wszystkie te wartości, które w dzisiejszym świecie zdają się coraz bardziej zagrożone.

Warto też zwrócić uwagę na walory historyczne dzieła. Z tego punktu widzenia stanowi ono prawdziwą skarbnicę wiedzy o działaniach Małego Sabotażu. Autor często podaje wiele szczegółów, których często na próżno szukać w ogólnych opracowaniach historycznych. „Kamienie na szaniec” przybliżają także realia życia w okupowanej Warszawie, dają niezwykle interesujący i przejmujący obraz wojennej historii tego miasta. Kamiński nie pozwala też zapomnieć o ówczesnych okrucieństwach – brutalnych metodach działań okupantów, licznych egzekucjach niewinnych ludzi itp.

„Kamienie na szaniec” to wspaniała lekcja bolesnej historii naszego kraju i – ogólniej – świata. Uczą miłości do Polski i szacunku dla wartości, które w ekstremalnych sytuacjach okazuje się nieocenione. Piękne życie bohaterów książki oraz ich piękna śmierć mogą inspirować także dzisiaj – w czasach pozornie bezpiecznych, lecz obfitujących w różnorodne, często niespodziewane, zagrożenia.

Polecamy również:

 • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

  1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

 • Geneza Kamieni na szaniec

  Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

 • Kamienie na szaniec - opracowanie

  By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

  Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - problematyka

  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24