Edith Nesbith – biografia, twórczość

Biografia

Brytyjska autorka urodzona 15 sierpnia 1858 roku w Kennington. W historii literatury jest znana głównie z twórczości skierowanej do dzieci i młodzieży.

Przyszła na świat w wielodzietnej rodzinie chemika i właściciela szkoły rolniczej. Gdy w 1862 roku umarł jej ojciec, czteroletnia wówczas Edit wraz z rodziną bardzo często zmieniała miejsce zamieszkania. Nesbithowie przez jakiś czas mieszkali również poza granicami kraju. Ciągłe zmiany miejsca i otoczenia miały ważny wpływ na kształt jej twórczości, co sama niejednokrotnie podkreślała.

 

Edit Nesbith/www.wikipedia.org.pl

 

W 1880 roku pisarka została żoną bankiera Huberta Blada i miała z nim syna Paula. Niestety mąż nie pozostał jej wierny – od początku romansował z innymi kobietami, również z przyjaciółką Edit. Kobieta jednak akceptowała te relacje, a niektóre dzieci z nich pochodzące traktowała jak własne. Sama urodziła czworo. Edit Nesbith również nie przywiązywała wielkiej wagi do wierności małżeńskiej – przez wiele lat była zakochana w George’u Shaw (irlandzkim pisarzu). W opinii publicznej pisarka uchodziła za tzw. „kobietę wyzwoloną”, co symbolizowała swoim wyglądem i sposobem ubierania się.

Hubert Blade zmarł w 1914 roku, a w okresie I wojny światowej Edit sama poważnie chorowała. W 1917 roku ponownie wyszła za mąż – za Thomasa Tuckera. Pisarka zgodziła się na uroczystość w kościele katolickim, gdyż zawsze interesowała się tą religią. Nigdy jednak faktycznie jej nie przyjęła. Autorka zmarła 4 maja 1924 w wyniku choroby.

 

Twórczość

Pierwszym opublikowanym przez Edit Nesbith utworem były jej wspomnienia z okresu szkolnego, które ukazały się na łamach pisma „Girl’s Own Paper” (1897).  W roku 1899 wydała pierwszy tom historii o rodzinie Bastablów pt. Poszukiwacze skarbów. Książka znalazła swoją kontynuację w kolejnych częściach: Złota Księga Bastablów (1901) oraz Przygody młodyc Bastablów (1904).

Do najpopularniejszych powieści brytyjskiej autorki należą:

trylogia Pięcioro dzieci i coś

Feniks i dywan

Historia amuletu

Przygoda przyjeżdża pociągiem

Edit Nesbith miała duży wpływ na kształt i rozwój angielskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Tworzyła książki przede wszystkim o charakterze przygodowym i jest stawiana na równi z Jamesem Barrym czy Beatrix Potter. W swoich powieściach często mieszała ze sobą realia ówczesnej Anglii z elementami fantastycznymi, dlatego też uznaje się ją za prekursorkę nurtu fantasy w Wielkiej Brytanii. Niektóre z jej utworów zostały z powodzeniem zekranizowane np. Pięcioro dzieci i coś czy Przygoda przyjeżdża pociągiem.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45