Biografia
Brytyjska autorka urodzona 15 sierpnia 1858 roku w Kennington. W historii literatury jest znana głównie z twórczości skierowanej do dzieci i młodzieży.
Przyszła na świat w wielodzietnej rodzinie chemika i właściciela szkoły rolniczej. Gdy w 1862 roku umarł jej ojciec, czteroletnia wówczas Edit wraz z rodziną bardzo często zmieniała miejsce zamieszkania. Nesbithowie przez jakiś czas mieszkali również poza granicami kraju. Ciągłe zmiany miejsca i otoczenia miały ważny wpływ na kształt jej twórczości, co sama niejednokrotnie podkreślała.
Edit Nesbith/www.wikipedia.org.pl |
W 1880 roku pisarka została żoną bankiera Huberta Blada i miała z nim syna Paula. Niestety mąż nie pozostał jej wierny – od początku romansował z innymi kobietami, również z przyjaciółką Edit. Kobieta jednak akceptowała te relacje, a niektóre dzieci z nich pochodzące traktowała jak własne. Sama urodziła czworo. Edit Nesbith również nie przywiązywała wielkiej wagi do wierności małżeńskiej – przez wiele lat była zakochana w George’u Shaw (irlandzkim pisarzu). W opinii publicznej pisarka uchodziła za tzw. „kobietę wyzwoloną”, co symbolizowała swoim wyglądem i sposobem ubierania się.
Hubert Blade zmarł w 1914 roku, a w okresie I wojny światowej Edit sama poważnie chorowała. W 1917 roku ponownie wyszła za mąż – za Thomasa Tuckera. Pisarka zgodziła się na uroczystość w kościele katolickim, gdyż zawsze interesowała się tą religią. Nigdy jednak faktycznie jej nie przyjęła. Autorka zmarła 4 maja 1924 w wyniku choroby.
Twórczość
Pierwszym opublikowanym przez Edit Nesbith utworem były jej wspomnienia z okresu szkolnego, które ukazały się na łamach pisma „Girl’s Own Paper” (1897). W roku 1899 wydała pierwszy tom historii o rodzinie Bastablów pt. Poszukiwacze skarbów. Książka znalazła swoją kontynuację w kolejnych częściach: Złota Księga Bastablów (1901) oraz Przygody młodyc Bastablów (1904).
Do najpopularniejszych powieści brytyjskiej autorki należą:
trylogia Pięcioro dzieci i coś
Feniks i dywan
Historia amuletu
Przygoda przyjeżdża pociągiem
Edit Nesbith miała duży wpływ na kształt i rozwój angielskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Tworzyła książki przede wszystkim o charakterze przygodowym i jest stawiana na równi z Jamesem Barrym czy Beatrix Potter. W swoich powieściach często mieszała ze sobą realia ówczesnej Anglii z elementami fantastycznymi, dlatego też uznaje się ją za prekursorkę nurtu fantasy w Wielkiej Brytanii. Niektóre z jej utworów zostały z powodzeniem zekranizowane np. Pięcioro dzieci i coś czy Przygoda przyjeżdża pociągiem.