Edith Nesbith, Pięcioro dzieci i coś – streszczenie

Bohaterami powieści Edith Nesbith jest rodzeństwo pochodzące z Londynu – Robert, Antea, Cyryl, Janeczka oraz Baranek. Dzieci spędzają wakacje poza miastem pod opieką Marty – ich rodzice musieli nagle pilnie wyjechać w sprawach zawodowych. Któregoś dnia bohaterowie bawią się w starym kamieniołomie, gdzie niespodziewanie znajdują dziwnego stworka o imieniu Piaskoludek. Ich nowy przyjaciel posiada umiejętność spełniania życzeń i zgadza się zrobić to dla dzieci codziennie jeden raz.

 

Okładka pierwszego wydania z 1902 roku/www.wikipedia.org.pl

 

Pierwszym życzeniem wypowiedzianym przez Anteę jest prośba o upiększenie całego rodzeństwa. Stworek zmienia nieco ich wygląd, jednak w efekcie Marta nie poznaje swoich podopiecznych i nie wpuszcza ich do domu. Czary zawsze przestają działać po zachodzie słońca, dlatego rodzeństwo zmuszone jest przeczekać na dworze do wieczora.

Kolejne życzenie dotyczyło posiadania złota – dzieci chciały mieć go tyle, ile pomieściłby kamieniołom. Zyskują bogactwo, jednak monety, które otrzymują już dawno wyszły z powszechnego obiegu. Próbując je wydać – zostają potraktowani jako złodzieje i wpadają w tarapaty. Wszystko uchodzi im jednak na sucho, gdy monety znikają po zachodzie słońca.

Robert w przypływie złości prosi Piaskoludka by sprawił, żeby każdy chciał zabrać do siebie najmłodszego z rodzeństwa. Niestety, gdy dzieci orientują się, że to fatalny pomysł – na zmianę życzenia jest już za późno. Innym razem poprosiły swojego przyjaciela o przyprawienie im skrzydeł, które ostatecznie także nie przyniosło im większej przyjemności. W wyniku kolejnych życzeń dzieci zmieniają swoje rozmiary, biorą udział w obronie oblężonej twierdzy, a Baranek opatrznie staje się nagle dorosły.

Po licznych przygodach nadchodzi wiadomość, że wkrótce wracają rodzice dzieci. Pociechy chcą by Piaskoludek spełnił jedno życzenie ich mamy. Okazuje się, że w międzyczasie ktoś okradł lady Chittenden z jej klejnotów – Janeczka życzy sobie, by kosztowności znalazły się w pokoju mamy. To zmusza kobietę do wizyty w komisariacie policji. Na szczęście nie zostaje oskarżona o kradzież. Ostatnim życzeniem dzieci, które spełnia Piaskoludek jest prośba o to, by jeszcze kiedyś się spotkali.

Polecamy również:

 • Ewa Nowacka – biografia, twórczość

  Polska pisarka urodzona 17 grudnia 1934 roku w Chorzowie. W 1958 roku ukończyła studia na Wydziale Filologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w roku 1962 wstąpiła w szeregi Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W okresie 1962-1991 pracowała w Polskim Radiu. Więcej »

 • Michael Ende – biografia, twórczość

  Urodził się 12 listopada 1929 roku w Garmisch-Partenkirchen w rodzinie malarza surrealisty. W 1950 roku pisarz ukończył szkołę teatralną, po której znalazł zatrudnienie jako aktor, reżyser, scenarzysta oraz krytyk filmowy. Przez jakiś czas pełnił nawet funkcję dyrektora teatru w Monachium. Więcej »

 • Witcher Moony – biografia, twórczość

  Znana pisarka dziecięca urodzona w Wenecji 23 października1957 roku. Jej rzeczywiste imię i nazwisko to Roberta Pizzo. Zanim rozpoczęła działalność pisarską, zajmowała się dziennikarstwem oraz relacjonowaniem procesów sądowych i artykułami związanymi z przestępczością. Więcej »

 • Marcin Kozioł – biografia, twórczość

  Urodził się 2 lipca 1977 roku i tworzy książki skierowane głównie do dzieci i młodzieży. W latach 1994-1996 uczęszczał do prywatnej szkoły średniej w Gordonstoun w Szkocji, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Więcej »

 • Krystyna Siesicka – biografia, książki

  Urodziła się 22 listopada 1928 roku w Dęblinie i jest autorką wielu książek skierowanych do młodzieży. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
fajne :> ciekawe
• 2023-01-28 13:30:03
Rola Francji: Francja była jednym z głównych sprzymierzeńców ruchu zjednoczeniowego i...
• 2023-01-26 11:32:53
dzieki
• 2023-01-26 06:23:39