Jadwiga Korczakowska - życie, książki

Jadwiga Korczakowska - polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, a także nauczycielka. 

Jadwiga Korczakowska życiorys

Jadwiga Korczakowska urodziła w 1906 roku w Nowej Słupi na Kielecczyźnie, choć jej rodzice mieszkali w Warszawie. Pochodziła z rodziny o głębokich tradycjach patriotycznych. Od wczesnej młodości interesowała się literaturą i sztuką. Naukę pobierała na przedwojennej pensji imienia Emilii Plater. W 1925 roku zdała maturę, po czym rozpoczęła studia w prywatnej szkole dramatycznej, które zaowocowały otrzymaniem przez nią dyplomu Związku Artystów Scen Polskich. W wieku dwudziestu lat wyszła za mąż za Jana Korczakowskiego, żołnierza i lekarza wojskowego w stopniu oficera. Jako żona żołnierza zmuszona była często zmieniać miejsce zamieszkania. Wraz z mężem podróżowała po całej Polsce. Mieszkała między innymi w Toruniu, Grudziądzu, Chełmie Lubelskim. Wszędzie angażowała się w działalność społeczną. Zakładała koła literackie i artystyczne, zrzeszające osoby zainteresowane sztuką i teatrem. W 1939 roku urodziła swoje jedyne dziecko – syna Jacka. W czasie II wojny światowej pisarka przeżyła wielką tragedię – jej mąż poszedł wyjechał walczyć na front, razem ze swoim bratem i nie powrócił. Jadwiga Korczakowska przez wiele lat miała nadzieję na jego powrót, która jednak nigdy się nie ziściła. Jan Korczakowski został najprawdopodobniej zamordowany przez Rosjan w obozie jenieckim w Starobielsku. Po wojnie późniejsza pisarka zamieszkała razem ze swoim ojcem i siostrą w domu należącym do jej rodziny. 

Debiut literacki i wczesna twórczość

Korczakowska ogłosiła swój literacki debiut w 1926 roku na łamach tygodnika „Kobieta w Świecie”. Kilka lat później opublikowała pierwszą książkę dla dzieci pod tytułem Jędrusiowe bajki. Wydała także tom poetycki „Krokusy”. W latach trzydziestych zajmowała się także pracą redaktorską. Współpracowała między innymi z Polskim Radiem i miesięcznikiem literackim „Teka pomorska”. W latach powojennych pisarka całkowicie poświęciła się pracy twórczej. Łącznie opublikowała ponad pięćdziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, była także autorką tekstów piosenek, scenariuszy kreskówek filmowych, utworów scenicznych i słuchowisk radiowych. Liczne utwory Korczakowskiej zostały przetłumaczone na obce języki i wydane za granicą. Za swoją twórczość pisarka była wielokrotnie nagradzana przez władze państwowe i organizacje międzynarodowe. Otrzymała między innymi nagrodę Polskiego Czerwonego Krzyża, a także nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Pisarka chętnie uczestniczyła w spotkaniach z dziećmi, odwiedzała szkoły, opowiadała o swojej pracy, a nawet pomagała uczniom i nauczycielom w tworzeniu przedstawień szkolnych. Pisarka zmarła w 1994 roku w Otwocku. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Z literaturą i sztuką swoje życie związali także bliscy Jadwigi Korczakowskiej. W ślady matki poszedł jedyny syn, Jacek, który był pisarzem, autorem sztuk teatralnych i tekstów piosenek. Wnuczka pisarki, Natalia Korczakowska, jest z kolei reżyserką teatralną, związaną z warszawskim Teatrem Studio. 

Charakterystyka twórczości Jadwigi Korczakowskiej

W swojej twórczości pisarka podejmowała ważne i uniwersalne tematy, bliskie najmłodszym czytelnikom, takie jak przyjaźń, lojalność, empatia i solidarność. Bohaterowie jej utworów to dzieci zmagające się z różnymi problemami i trudnościami, np. z samotnością, niezrozumieniem, brakiem akceptacji. Autorka starała się uwrażliwiać czytelników na inność, udowadniała, że różnice między ludźmi nie muszą stanowić przeszkody w budowaniu bliskich więzi. Utwory pisarki cenione są dziś przede wszystkim za mądry i nienachalny dydaktyzm, pokazywanie wartości relacji między przyjaciółmi i kolegami, podejmowanie tematów trudnych i dostosowywanie przekazu do możliwości intelektualnych dziecka. 

Najważniejsze dzieła 

Jednym z najważniejszych dokonań pisarskich Korczakowskiej jest wydana w 1957 roku powieść „Bułeczka”. Tytułowa bohaterka to osierocona dziewczynka, która staje się obiektem szykan ze strony rówieśników. W końcu jednak, dzięki swojej dobroci i sile ducha, zyskuje przyjaciół i przekonuje do siebie inne dzieci. Na podstawie powieści nakręcono popularny film. Powieść zyskała rozgłos nie tylko dzięki budującemu przesłaniu i pięknemu językowi autorki. Korczakowska wiarygodnie przedstawiła w niej pierwsze lata powojennej Polski. Inny ważny utwór w dorobku autorki to „Spotkanie nad morzem”, powieść opowiadająca o dziewczęcej przyjaźni. Jedna z bohaterek utworu cierpi z powodu samotności i braku koleżanek, wszystko się jednak zmienia, kiedy poznaje niewidomą dziewczynkę, która oferuje jej swoją przyjaźń. Powieść przez wiele lat znajdowała się w kanonie lektur szkolnych dla klasy czwartej szkoły podstawowej. Inne warte wymienienia dzieła Jadwigi Korczakowskiej to: powieść historyczna o II wojnie światowej Pałac pod gruszą, powieści Przygody Joanny i Wakacje w Borkach oraz zbiór opowiadań Zabawa w chowanego, poruszający różne problemy dzieci. 

Polecamy również:

  • Spotkanie nad morzem - streszczenie

    Bohaterką powieści „Spotkanie nad morzem” jest jedenastoletnia Danusia Gawlikówna, jedynaczka mieszkająca z rodzicami w Toruniu. Z racji przebytej choroby pan doktor doradza wakacyjny wyjazd nad morze, mama postanawia więc wysłać córkę do małej wioski rybackiej w okolicach Władysławowa,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
uyhfugyuiuyfcgyuhijpuhygtfryguhijpouhgyjtdgjuio;kjihugyftdhgyuijlo;kjihugytdzxgtyuhi
• 2025-01-12 14:08:27
aaaa
• 2025-01-06 21:02:24
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33