Maria Krüger – polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarka prasowa, z zawodu ekonomistka.
Maria Krüger biografia
Maria Krüger urodziła się w 1904 roku w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Jej rodzice przywiązywali dużą wagę do wykształcenia, co miało istotny wpływ na późniejszy rozwój intelektualny i zawodowy córki. Ojciec Marii był pisarzem i tłumaczem, a jej młodsza siostra Halina została reżyserką filmową. Maria od dzieciństwa interesowała się literaturą. Swoje pasje rozwijała, podejmując studia polonistyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także ekonomię na warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Po studiach przez pewien czas pracowała jako ekonomistka.
Działalność dziennikarska i patriotyczna
Już w czasie studiów zaczęła pisać artykuły, debiutowała opowiadaniem dla dzieci w „Płomyczku”. Swoje publikacje zamieszczała w wielu przedwojennych i powojennych periodykach dla dzieci, między innymi w: „Świerszczyku”, „Płomyku”, „Poranku”, „Słonku” i „Dziatwie”. Była także autorką w prasie dla dorosłych, publikowała artykuły o tematyce gospodarczej i społecznej, felietony i reportaże. W czasie okupacji Maria Krüger zaangażowała się w działalność konspiracyjną na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego. Brała także czynny udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie pracowała jako urzędniczka w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a później również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Została nawet na krótko skierowana do placówki konsularnej w Szwajcarii. Po powrocie do kraju osiadła w Warszawie, gdzie mieszkała do końca życia.
Maria Krüger jako autorka literatury dziecięcej
W latach 50. i 60. poświęciła się pisaniu powieści dla dzieci i młodzieży. To wtedy powstały jej najsłynniejsze dzieła, które szybko stały się bestsellerami i trafiły do kanonu lektur szkolnych. Pisarka chętnie współpracowała z radiem i telewizją. Była między innymi redaktorką audycji dla kobiet w Polskim Radiu. Przez rok pracowała w Telewizji Polskiej. Maria Krüger tworzyła słuchowiska radiowe, scenariusze audycji telewizyjnych i adaptacje teatralne własnych utworów literackich. Była pomysłodawczynią i scenarzystką słynnej audycji dla dzieci „Miś z okienka”, która stała się pierwszą polską dobranocką, emitowaną przez szesnaście lat. Pisarka słynęła ze swojej skromności i unikania rozgłosu. W późniejszych latach życia całkowicie skupiła się na pracy twórczej i dziennikarskiej. Za swoją działalność artystyczną i społeczną otrzymała wiele prestiżowych nagród. Zmarła w 1999 roku w Warszawie, została pochowana razem z rodzicami i siostrą na Cmentarzu Powązkowskim.
Maria Krüger - charakterystyka twórczości
Maria Krüger zostawiła po sobie bogaty dorobek literacki, obejmujący powieści, zbiory opowiadań, adaptacje legend, baśnie i słuchowiska radiowe. Chętnie wprowadzała do twórczości elementy fantastyczne, choć akcja jej dzieł rozgrywa się w zwyczajnym świecie. Połączenie magii z codziennością stało się znakiem rozpoznawczym jej stylu pisarskiego. Twórczość Marii Krüger ceniona jest także za walor wychowawczy i dydaktyczny. Bohaterowie jej utworów przeżywają liczne przygody, nierzadko stają przed trudnymi wyzwaniami, ale zawsze wybierają pozytywne wartości, np. przyjaźń, dobroć, życzliwość i odpowiedzialność.
Najważniejsze dzieła
Najbardziej znany utwór autorki to powieść dla dzieci Karolcia. Tytułową bohaterką utworu jest mała dziewczynka, która wchodzi w posiadanie magicznego koralika spełniającego życzenia. Powieść zyskała olbrzymią popularność i od wielu lat jest lekturą szkolną w Polsce. Do dziś jest to utwór chętnie wybierany przez dziecięcych czytelników ze względu na baśniowy świat pełen przygód i nieprzewidzianych zdarzeń. Książka doczekała się kontynuacji pod tytułem Witaj, Karolciu. Inny ważny utwór dla dzieci to powieść Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć, podejmujący temat dokuczania słabszym. Głównym bohaterem powieści jest szkolny łobuz, który zostaje zamieniony w jamnika, i jako pies doświadcza złego traktowania. Pod wpływem tych doświadczeń całkowicie zmienia swoje postępowanie.
Wątki historyczne
Maria Krüger angażowała się także w popularyzowanie polskiej historii i kultury wśród najmłodszych czytelników. Opublikowała liczne adaptacje klasycznych baśni i legend, a także powieść historyczną dla dzieci pod tytułem Klimek i Klementynka, opowiadającą o czasach powstania kościuszkowskiego. Jednym z największych osiągnięć literackich pisarki jest powieść dla młodzieży Godzina pąsowej róży, opowiadająca o podróży w czasie. Bohaterką utworu jest nastoletnia dziewczyna, która przypadkowo cofa wskazówki zabytkowego zegara i w ten sposób przenosi się do lat osiemdziesiątych XIX wieku. Powieść ta pokazuje młodym odbiorcom, że poznawanie historii może pomóc współczesnym ludziom lepiej i pełniej zrozumieć teraźniejszość. Godzina pąsowej róży stała się bestsellerem wydawniczym, na jej podstawie w 1963 roku nakręcony został niezwykle popularny film pod tym samym tytułem. Twórczość Marii Krüger do dziś inspiruje kolejne pokolenia czytelników i pisarzy. Jest ceniona za wielki optymizm i przesłania pełne nadziei i dobra. Inni autorzy podejmowali się nawet tworzenia kontynuacji jej dzieł.