Claude Aveline – biografia

Francuski pisarz urodził się w Paryżu 19 lipca 1901 roku. Pochodził z rodziny żydowskiej, która we Francji osiedliła się w 1891 roku. Po ukończeniu prestiżowych francuskich szkół Claude Aveline pracował we francuskiej armii jako sanitariusz.

Claude Aveline, autor: Michel-georges bernard / www.wikipedia.org.pl

 

Działalność pisarską rozpoczął w roku 1918 kiedy zamieszkał w pobliżu Cannes. Rok później pierwsze utwory opublikowano na łamach prasy. W 1920 roku ponownie znalazł się w Paryżu, gdzie został zatrudniony w redakcji czasopisma o sztuce. Ze względów zdrowotnych znów opuścił stolicę, a gdy wrócił został sekretarzem Adolphe van Bever, a następnie Philease Lebesgue – tłumaczył m.in. jego powieści. W 1922 roku założył swój własny dom wydawniczy o nazwie Chez Claude Aveline Editeur i tym sposobem stał się najmłodszym francuskim wydawcą. Publikował m.in. Maeterlincka, Duhamela, Gourmonta czy Volatire’a.

W związku z problemami zdrowotnymi przez kilka lat przebywał w sanatorium w Font-Romeu-Odeillo-Via, gdzie nawiązał relację z reżyserem Jeanem Vigo – artysta stał się jego bratnią duszą i najlepszym przyjacielem. W 1932 roku autor odniósł wielki sukces wydawniczy, publikując powieść detektywisyczną La Double Mort de Frédéric Belot. Został także czynnym uczestnikiem rozpraw sądowych jako ich komentator. Od tego momentu rozpoczęła się jego działalność polityczna i sympatyzowanie ze stroną lewicującą. Tematyka antyfaszystowska często pojawiała się w jego tekstach prasowych. W 1936 roku napisał kolejną powieść pt. Le Prisonnier.

II wojna światowa zastała Aveline w Paryżu, gdzie współprowadził antyfaszystowski ruch oporu. W 1941 roku wyjechał do Lyonu, gdzie nie zaprzestawał pracy pisarskiej – to właśnie w ty m okresie powstały trzy kolejne powieści, objęte jednak niemiecką cenzurą. W 1946 roku zainteresował się polityką Francji wobec jej kolonii w Afryki Zachodniej. Dwa lata spędził również w Jugosławii, dokąd przyciągnął go konflikt między Josipem Tito a Józefem Stalinem.

W 1952 roku Towarzystwo Literackie Akademii Francuskiej odznaczyło go za całokształt jego twórczości. Swoją ostatnią powieść Claude Aveline napisał w 1977 roku (Hoffmann Canada), a w 1978 przekazał swoją spuściznę do Wersalu. Były to m.in. rękopisy, korespondencja, autografy oraz jego osobista biblioteka gromadzona przez całe życie. Od 1968 roku zajmował się również malarstwem – tworzył rysunki i grafiki, które wystawiane były w galeriach na całym świecie.

Twórca zmarł w Paryżu 4 listopada 1992 roku. Pośmiertnie odznaczono go francuską Legią Honorową, najwyższym odznaczeniem państwowym.

Claude Aveline tworzył przede wszystkim kryminały, powieści psychologiczne oraz utwory dla dzieci i młodzieży. Do najpopularniejszych tekstów jego autorstwa należą:

  • Drzewo Tik-Tak
  • Dziwne przygody małego Murzynka
  • Historyjki o lwie, o słoniu, o kotku i kilka innych jeszcze w środku
  • O lwie, który lubił tylko truskawki
  • Pierścionek z kocim oczkiem
  • Podwójna śmierć Fryderyka Belot
  • Wagon Nr 7

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42