Johann Wolfgang Goethe - biografia i twórczość

Johann Wolfgang Goethe
Johann Wolfgang Goethe

Niemiecki poeta, prozaik, dramaturg, polityk i uczony. Urodził się 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie nad Menem, w rodzinie bogatego rentiera. Początkowo pobierał rozległą edukację w domu, wykazując się sporą łatwością przy przyswajaniu wiedzy z rozmaitych dyscyplin, wśród których jedynie historia nie przypadła mu do gustu. Bardzo wcześnie zainteresował się literaturą, zwłaszcza zaś fascynowały go dzieła Klopstocka i Homera.

W 1765 roku na polecenie ojca udał się do Lipska, by rozpocząć tam studia prawnicze. Miasto portowe okazało się o wiele bardziej barwne kulturowo i otwarte na nowinki od starofrankijskiego Frankfurtu, toteż szybko uwagę Goethego zaczęły zaprzątać rozmaite kursy i zajęcia niezwiązane ze studiami prawniczymi. Tutaj młody poeta prawdopodobnie przeżył swoją pierwszą miłość, czego owocem stał się wydany anonimowo w 1770 roku tomik wierszy rokokowych „Annette”. Pisał w tym okresie również wiele innych tekstów, ale prawie wszystkie z nich zniszczył – zachowała się jedynie komedia „Współwinni”. Pobyt w Lipsku zakończył się wezwaniem ojca do powrotu do domu wobec niezadowalających postępów w nauce, jednak już w w kwietniu 1770 roku Goethe ponownie wyjechał na studia,

Polecamy również:

  • Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

    We wstępie utworu autor zapewnia, że starał się rzetelnie zebrać wszystkie informacje dotyczące życia Wertera. Ma nadzieję, że książka stanie się pociechą dla tych, których trapią podobne troski (brak wzajemności w miłości). Więcej »

  • Faust - streszczenie

    Rozmowa pomiędzy Dyrektorem, Poetą i Wesołkiem. Dyrektor ma nadzieję, że nowe przedstawienie przyciągnie do teatru tłumy ciekawskich widzów. Wie, że lud będzie wybredny, zastanawia się nad tym, w jaki sposób urozmaicić widowisko. Poeta ubolewa nad upadkiem prawdziwej sztuki. Z kolei Wesołek stwierdza,... Więcej »

  • Król Olch - streszczenie

    Akcja ballady Goethego rozgrywa się w nocy, kiedy ojciec wiezie na koniu swojego chorego syna. Tekst ma charakter wierszowany, a jego rytm jest motywowany przez tętent końskich kopyt. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10