Ramy czasowe
Ramy czasowe polskiego romantyzmu, choć jak każda periodyzacja w zjawiskach kulturowych są wprawdzie umowne, ale wyraźnie określone. Za datę rozpoczęcia polskiego romantyzmu uznaje się bowiem rok 1822, czyli wydanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Epokę tę kończy natomiast wybuch powstania styczniowego, czyli rok 1863.
Polski romantyzm jest bardzo silnie związany z ideami patriotycznymi. Wskazuje na to już sam fakt, że najważniejsi twórcy tej epoki należą do pierwszego pokolenia urodzonego w Polsce porozbiorowej. Była to zatem generacja, która nie pamiętała już wolności i bardzo pragnęła jej zasmakować. Stąd romantyczne idee rewolucji i zmiany starego świata znalazły na polskim gruncie wielu zwolenników.
Znamienne jest również to, że periodyzacja romantyzmu w Polsce również jest związana z walkami o wolność. Wyróżnia się tu bowiem okres przed powstaniem listopadowym, okres powstania listopadowego i okres międzypowstaniowy (czyli po Listopadzie).
Okres przedpowstaniowy
Dla romantyzmu przedpowstaniowego najbardziej charakterystycznym zjawiskiem jest bunt wobec klasycystycznych zasad sztuki, a także francuszczyzny. Tradycjami, do których chcieli odwoływać się twórcy były