Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Spór klasyków z romantykami - opracowanie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Spór klasyków z romantykami był jedną z najważniejszych debat o sztuce i literaturze polskiej w XIX w. Spór ten został zapoczątkowany przez Kazimierza Brodzińskiego rozprawą pt.: „O klasyczności i romantyczności, tudzież o duchu poezji polskiej”, która został wydrukowana w „Pamiętniku Warszawskim” w 1818 r. Rok później - swoim tekstem „O pismach klasycznych i romantycznych” (publikacja na łamach „Dziennika Wileńskiego”), stanowiącym odpowiedź na artykuł Brodzińskiego - w debatę włączył się Jan Śniadecki. Graniczną datę sporu stanowi natomiast wybuch powstania listopadowego, które przypieczętowało zwycięstwo wartości romantycznych.

Istota sporu i główni klasycy

Debata pomiędzy klasykami a romantykami dotyczyła kwestii światopoglądowych, filozoficznych i politycznych. Zakończenie owej walki w postaci wybuchu powstania listopadowego spowodowało jednak, że spór ten zaistniał w potocznej świadomości głównie jako starcie dwóch opcji ideowych: wierności tradycji i rewolucji. Wiele miejsca poświęcono tu zagadnieniom literackim.

Literatura klasyczna to przede wszystkim estetyka normatywna, której tradycja sięga czasów antycznych, kiedy to Arystoteles wydał swoją „Poetykę”. Zasady sztuki klasycznej

Polecamy również:

 • Cyganeria Warszawska - opracowanie

  Cyganeria warszawska nie jest zjawiskiem pokoleniowym, ale formacją artystyczną, która wyłoniła się w dobie romantyzmu wśród poetów i malarzy kontestujących salonową obyczajowość. Jak sama nazwa wskazuje, grupa ta powstała w Warszawie, w 1839 roku. Jest zatem zjawiskiem charakterystycznym dla... Więcej »

 • Powstanie listopadowe w literaturze - opracowanie

  Dramaturgia romantyczna jest najznamienitszym osiągnięciem tego okresu i kojarzy się ją z bolesnym doświadczeniem narodowym, jakim było powstanie listopadowe. Jednym z pierwszych utworów, w których można odnaleźć echa insurekcji były „Dziady” drezdeńskie Adama Mickiewicza, napisane w 1832 r. Więcej »

 • Wielka Emigracja i jej znaczenie - kultura i literatura emigracyjna

  Określenie „Wielka Emigracja” oznacza zjawisko socjologiczno-kulturowe, które miało miejsce po powstaniu listopadowym, a zatem odnosi się do przymusowego opuszczenia Polski przez około 7 tysięcy osób (głównie powstańców lub podejrzanych politycznie). Należy pamiętać, że... Więcej »

 • Przedstawiciele romantyzmu w Polsce - opracowanie

  Bardzo istotną rolę w polskiej literaturze odegrała tzw. „ukraińska szkoła poetów”, czyli grupa twórców wywodzących się z wschodnich kresów Polski, którzy w swoich dziełach nawiązywali do realiów tamtych miejsc, a więc do historii Podola i Wołynia (zwłaszcza... Więcej »

Komentarze (2)
2 + 2 =
Komentarze
ADMIN • 2017-03-06 12:20:00
@Natalia - masz, oczywiście, rację. Pierwszy był Brodziński, Brodziński i - jeszcze raz - Brodziński (oczywiście po stronie romantyków)! Przepraszamy i serdecznie dziękujemy za czujność :)
Natalia • 2017-02-27 19:24:10
Spór klasyków z romantykami zapoczątkował Kazimierz Brodziński, a nie Jan Śniadecki. Rozprawa K. Brodzińskiego ,,O klasyczności i romantyczności tudzież o duchu poezji polskiej"powstała w 1818r. , a ,,O pismach klasycznych i romantycznych" J. Śniadeckiego dopiero rok później jako riposta.