![]() |
Eugene Delacroix, Masakra na Chios (1824) |
Geneza
Sztuka romantyczna narodziła się w Anglii i w Niemczech, a dopiero później dotarła do innych krajów Europy. Prąd romantyczny wyraźnie nawiązywał do odległej przeszłości, przede wszystkim do epoki średniowiecza. Wyrazem tej tendencji w architekturze było sięganie do gotyku, w malarstwie zaś dużą rolę odegrał barok i rokoko. Gotyk stanowił tu nie tylko inspirację estetyczną, ale również ideologiczną. Strzeliste wieże to symbol wertykalnego uporządkowania ludzkiego życia, zainteresowania duchowością i sferą sacrum.
Ponadto średniowieczne zamczyska doskonale pobudzają wyobraźnię i prowokują do odkrywania ich najgłębszych tajemnic. Z kolei barok i rokoko zainspirowały romantyków zmysłowością, przepychem i różnorodnością form.
![]() |
Strawberry Hill, rezydencja Horacego Walpole |
Wyznaczniki sztuki romantycznej
Jednym z najważniejszych wyróżników romantyzmu w sztuce jest dynamika znajdująca odzwierciedlenie w pojedynczych elementach architektonicznych i malarskich oraz w całej kompozycji. Sztuka ta ma wzbudzać w odbiorcy gwałtowne emocje, jest naznaczona patosem i rozmachem. Jeżeli chodzi o architekturę, szczególnie istotną rolę odegrał tu typ ogrodu angielskiego. Jego chaotyczna organizacja, unikanie symetrii i harmonii miało