Mary Shelley - biografia

Urodziła się 30 sierpnia 1797 roku w Londynie, a zmarła 1 lutego 1851.

Angielska poetka i pisarka, tworząca w epoce romantyzmu, uznawana za twórcę powieści gotyckiej. Jej rodzice byli intelektualistami popularnymi wśród angielskiej elity. Matka Mary zmarła tuż po porodzie, a ojciec ożenił się ponownie z Mary Jane Clairmont, która nie przypadła jego córce do gustu. Przyszła pisarka kształciła się domu. Ogromny wpływ na charakter i świadomość małej mary miały działania i poglądy jej zmarłej matki. Obie próbowały poruszać w literaturze drażliwe i niewygodne tematy, m.in. ucisk klasowy. Obie także były ostro krytykowane. Walczyły o sprawiedliwe traktowanie kobiet, nie tylko na gruncie zawodowym. – w tamtej epoce kobiety traktowano jako osoby niezdolne do decydowania o własnym losie.

Mary Shelley - biografia
Portret Mary Shelley/www.wikipedia.org.pl

Mary nie nawiązała życzliwego kontaktu z nową mamą oraz jej córką, swoja przyrodnią siostrą Jane. Traktowała ją wręcz jak rywalkę, a macocha zabroniła wspominać małej Mary o zmarłej matce. Rodzinny konflikt i ciągłe napięcie wywołało u dziewczynki egzemę, a w 1807 roku, gdy sytuacja finansowa Godwina pogorszyła się, przeprowadziła się do Londynu. Od 1812 roku mieszkała w Szkocji u Williama Baxtera, znajomego ojca. Na miejscu uczęszczała do szkoły z internatem, która okazała się jeszcze mniej sympatycznym miejscem niż dom rodzinny. Ostatecznie Mary wróciła do Anglii na stałe w 1814 roku.

Rodzina Mary zbankrutowała, a ojciec pragnął wydać córkę za Percy’ego Shelley’a, żonatego szlachcica poznanego w Szkocji. Związali się ze sobą, a Mary urodziła mu syna, który zmarł niedługo po porodzie. W 1816 roku na świat przyszło ich drugie dziecko – William (również zmarł we wczesnym dzieciństwie). Mary i Percy wyjechali do Genewy, gdzie pisarka poznała lorda Georga Byrona. Percy ciągle był żonaty, jednak podczas ich pobytu w Szwajcarii jego zona Harriet utonęła, co otworzyło parze możliwość zawarcie małżeństwa. W 1822 roku Percy Shelley również zginał tragicznie, a po tym wydarzeniu Mary znów powróciła do Anglii i tam pozostała aż do swojej śmierci, wychowując pozostałe dzieci ze związku z Shelley’em.

Polecamy również:

  • Mary Shelley, Frankenstein

    Powieść napisana w 1818 roku przez angielską pisarkę Mary Shelley i uważana za zapowiedź gatunku science fiction. Postać potwora doktora Frankensteina jest wciąż obecna i wykorzystywana we współczesnej kulturze. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53