![]() |
Józef Oleszkiewicz, Portret Adama Mickiewicza (1828)/ pinakoteka.zascianek.pl |
Adam Mickiewicz (1798-1855) – to wybitny poeta, zaliczany do grona trzech wieszczów literatury polskiej (pozostali to: Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński), dramaturg, publicysta i działacz społeczny epoki romantyzmu.
Adam Bernard Mickiewicz (herbu Poraj) urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu pod Nowogródkiem na Litwie, w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Ojciec Adama – Mikołaj Mickiewicz – był adwokatem, zaś matka Barbara wywodziła się ze szlacheckiego rodu Majewskich. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku młody Mickiewicz rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim. Z tego okresu pochodzą pierwsze próby literackie poety: przekłady Voltaire'a, „Kartofla”, „Warcaby” oraz „Zima miejska” (pierwszy tekst Mickiewicza który ukazał się drukiem w „Tygodniku Wileńskim”).
W czasie studiów Mickiewicz brał czynny udział w działalności tzw. Towarzystwa Filomatów, tworząc liryki, które w przyszłości stały się programowymi dziełami nowej epoki literackiej (np. „Oda do młodości”). W tym samym czasie Mickiewicz przeżył swoją pierwszą – nieszczęśliwą – miłość do Maryli Wereszczakówny, szybko poślubionej przez hrabiego Wawrzyńca Puttkamera. Uczucie to wywarło trwały wpływ na światopogląd