Adam Mickiewicz Bajki - opracowanie (geneza i najważniejsze motywy)

Okoliczności powstania

Mickiewicz pisywał bajki w różnych okresach swojej twórczości, choć generalnie uważa się, że swoistą cezurą były tu lata 30. po powstaniu listopadowym, kiedy autora zaczęły zajmować tylko i wyłącznie kwestie narodowe. Można więc powiedzieć, że bajki są raczej charakterystyczne dla początków drogi artystycznej wieszcza. Warto też pamiętać, że bajka nie jest w romantyzmie gatunkiem szczególnie popularnym, kojarzy się bowiem z klasycystycznym prądem w sztuce.

Jeżeli chodzi o Mickiewicza, warsztat poetycki szkolił on u mistrzów oświecenia i pewne cechy tej poetyki przejawiają się w całej jego twórczości. Znajdują one wyraz chociażby w dbałości o poetycką formę sonetów (gatunku wymagającego dużej dyscypliny twórczej). Z drugiej strony bajka jest też gatunkiem związanym z folklorem i ludowością, dlatego nic dziwnego, że forma ta zainteresowała Mickiewicza. Co ciekawe, autor wprowadzał bajki do swoich wielkich dzieł, takich jak III część „Dziadów” (bajka Żegoty) i „Pan Tadeusz” (opowieść o Doweyce i Domeyce).

Literatura dydaktyczna

Bajki Mickiewicza, podobnie jak jego poprzedników mieszczą się w obrębie literatury dydaktycznej. Najważniejszą płaszczyzną tej formy jest zatem przekazanie określonej nauki moralnej. Mickiewicz nawiązywał do różnych wzorców literackich. Można bowiem odnaleźć u niego dość szeroko reprezentowaną bajkę zwierzęcą w stylu Ezopa, ale też nie stroni on od bajki, której realia zostały osadzone w świecie ludzkim, jak np. „Przyjaciele”. W pierwszej odmianie gatunku zwierzęta reprezentują oczywiście określone postawy człowieka, pełnią więc funkcję alegoryczną. Ważnym składnikiem bajki jest morał, który może pojawić się na początku lub na końcu utworu i który stanowi klucz interpretacyjny do znaczenia opowieści.

Najważniejsze motywy bajek Mickiewicza

Motyw przyjaźni – „Przyjaciele”
Motyw wolności – „Pies i wilk”
Motyw sprytu – „Lis i kozioł”
Motyw głupoty – „Lis i kozioł”
Motyw tchórzostwa – „Zając i żaba”

Polecamy również:

  • Osioł i pies - treść bajki

    „Jeśli chcesz, ośle, by pies kochał ciebie,Kochaj-że ty psa,“ słowa są Lokmana.Rozumiał je nasz osioł, boć już nie był źrebię,Ale z nich drwił. Ta lekkość jak była skarana,Opowiem dla was, bydląt potomnych, nauki. Więcej »

  • Pies i wilk - treść bajki

    Jeden bardzo mizerny wilk — skóra a kości,Myszkując po zamrozkach, kiedy w łapy dmucha,Zdybie przypadkiem Brysia jegomości, Więcej »

  • Zając i żaba - treść bajki

    Szarak, co nieraz bywał w kłopotach i trwogach,Nie tracąc serca, póki czuł się rączy,Teraz podupadł na nogach,Poczuł, że się źle z nim skończy;Więc jęknął z głębi serca: „Ach, nie masz pod słońcemLichszego powołania, jak zostać zającem,Co mię w dzień pies, lis, konik, kania, I... Więcej »

  • Lis i kozioł - treść bajki

    Już był w ogródku, już witał się z gąską,Kiedy skok robiąc, wpadł w beczkę wkopaną,Gdzie wodę zbierano;Ani pomyśleć o wyskoczeniu,Chociaż wody nie było i nawet nie grzązko,Studnia na półczwarta łokcia.Za wysokie progiNa lisie nogi;Zrąb tak gładki, że nigdzie nie wścibić paznogcia.Postaw się teraz w... Więcej »

  • Przyjaciele - treść bajki

    Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie;Ostatni znam jej przykład w oszmiańskim powiecie.Tam żył Mieszek, kum Leszka, i kum Mieszka, Leszek, —Z tych, co to: gdzie ty, tam ja, co moje, to twoje.Mówiono o nich, że gdy znaleźli orzeszek,Ziarnko dzielili na dwoje;Słowem tacy przyjaciele,Jakich i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
oliwia
2019-02-25 14:57:48
O co chodzi wcale nie pomaga
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17