Adam Mickiewicz Dobranoc - interpretacja i analiza wiersza

Miłość spełniona

Wiersz „Dobranoc” wraz z dwoma innymi tekstami: „Dzień dobry” i „Dobry wieczór” reprezentuje w poezji Mickiewicza nurt, który można by nazwać opisem miłości spełnionej. O ile bowiem w erotykach takich, jak np. „Do M***” mamy do czynienia z uczuciem nieszczęśliwym, naznaczonym smutkiem i tęsknotą, o tyle we wspomnianych wierszach pojawia się zupełnie odmienny sposób patrzenia na miłość. Jest ona nie tylko okazją do radosnych wzruszeń, ale posiada też wymiar fizyczny.

Erotyczna gra

Utwór przybiera postać monologu skierowanego z elementami dialogowymi. Adresatką wypowiedzi podmiotu-mężczyzny jest kobieta, która wieczorem udaje się na spoczynek. Tekst ma wyraźną tonację żartobliwą. W utworze aż ośmiokrotnie powtarza się tytułowe słowo „dobranoc”, które jak wynika z puenty utworu, dla mężczyzny nie jest tylko grzecznościowym zwrotem, ale ma służyć zatrzymaniu dziewczyny i wproszeniu się do jej sypialni.

Mężczyzna rozpaczliwie wręcz próbuje wydobyć z konwencjonalnego zdania sensy, które pozwolą mu wkupić się w łaski ponętnej partnerki. Szczególną uwagę zwraca więc na własną osobę. Wyraża nadzieję, że dziewczynie przyśni się on sam, jego słowa i spędzone wspólnie chwile.

Polecamy również:

  • Dobranoc - treść wiersza

    Dobranoc! już dziś więcej nie będziem bawili,Niech snu anioł modremi skrzydły cię otoczy.Dobranoc! Niech odpoczną po łzach twoje oczy.Dobranoc! Niech się serce pokojem zasili. Dobranoc!... Z każdej ze mną przemówionej chwili,Niech zostanie dźwięk jakiś cichy i uroczy,Niechaj gra w twojem uchu; a gdy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10