Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Schyłek świata starożytnego

Schyłek świata starożytnego to proces, który rozciągał się mniej więcej od IV do VI wieku naszej ery. Kluczową rolę odgrywały w nim między innymi takie czynniki jak rozwój chrześcijaństwa oraz wędrówka ludów. Wskaż cztery wydarzenia, które mogą stanowić symboliczny koniec starożytności. Krótko uzasadnij swój wybór.

Liceum Historia

Odpowiedź eSzkola.pl

Szymon Ekspert eSzkola.pl
21.03.2020 11:26

      1) Wydanie edyktu mediolańskiego przez Konstantyna Wielkiego w 313 roku.

Edykt mediolański ustanawiał wolność religijną w rzymskim imperium. Umożliwiło to rozwój chrześcijaństwa, którego wyznawcy byli do tamtego czasu prześladowani. Z czasem chrześcijaństwo stało się fundamentem kultury średniowiecznej Europy.

     2) Ostateczny podział cesarstwa rzymskiego na część zachodnią i wschodnią dokonany przez Teodozjusza Wielkiego w 395 roku.

Ustanowiony przez Teodozjusza Wielkiego ostateczny podział imperium na część zachodnią (ze stolicą w Rzymie) oraz wchodnią (której głównym ośrodkiem był Konsantynopol) w długofalowej perspektywie przyczynił się do pogłębienia kulturowego podziału Europy na Wschód i Zachód, co było istotne dla dalszego biegu dziejów tego kontynentu. 

     3) Detronizacja ostatniego cesarza zachodniorzymskiego Romulusa Augustulusa w 476 roku.

W 476 roku germański wódz Odoaker pozbawił tronu Romulusa Augustulusa, a następnie, kilka lat później, odesłał insygnia cesarskie do Konsantynopola. Wydarzenie to oznaczało upadek zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Kolebka państwa rzymskiego – Półwysep Apeniński – znalazła się pod rządami ludów germańskich.

     4) Zamknięcie Akademii Platońskiej przez Justyniana Wielkiego w 529 roku.

W 529 roku cesarz bizantyński Justynian Wielki zamknął Akademię Platońską w Atenach. Jego decyzja była podyktowana chęcią zwalczania przejawów myśli niechrześcijańskiej. Pomimo, że pomiędzy Akademią założoną w V wieku p.n.e przez Platona a późnoantyczną Akademią nie było ciągłości instytucjonalnej, to jej ostateczne zamknięcie można traktować jako symbol triumfu chrześcijaństwa nad innowierstwem.

Dzięki! 0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 3 + 1 =
Wszystkie odpowiedzi (0)