Malarstwo romantyczne - cechy, przedstawiciele, przykłady

W więzienuiu, Francisco Goya
W więzieniu (1798-1800), Francisko Goya

Cechy

Malarstwo romantyczne zostało zapoczątkowane w Anglii i w Niemczech, jednak ważne dzieła tego okresu powstały również we Francji i w Hiszpanii. Najistotniejszą cechą tej twórczości jest zainteresowanie metafizyką. Wszystko, co staje się przedmiotem malarstwa romantycznego, ma podłoże duchowe: natura, kultura, człowiek.

Obrazy te posiadają najczęściej dynamiczną, żywą kompozycję. Cechuje je nasycenie gwałtowną uczuciowością. Często przedstawia się tu sceny patetyczne, a bohaterami malarstwa romantycznego są wojownicy o wolność, marzyciele i postaci niejednoznaczne. Ważną rolę odgrywa nastrojowość, symbolika natury i ideowość. Istotne są tu indywidualna wyobraźnia artysty, fantazja i odwoływanie się do treści podświadomych. Głównym środkiem wyrazu staje się wyrazista, często kontrastowa kolorystyka.

Tematyka oscyluje wokół subiektywnego przedstawiania natury, współczesnych ruchów rewolucyjnych, motywów orientalnych i średniowiecza. Złożenia tego malarstwa najlepiej oddają słowa Charlesa Baudelaire’a:

Kto powiada romantyzm, powiada sztuka nowoczesna, to znaczy głębia, uduchowienie, kolor, lot ku nieskończoności, wyrażone wszystkimi środkami, jakimi rozporządza sztuka.


Anglia

Zamek Alnwick, William Turner
Zamek Alnwick (1829), William Turner

 

Romantyczne malarstwo angielskie skupia się wokół tematyki pejzażowej. Artyści tego kierunku wykazują szczególną wrażliwość na piękno rodzimej natury. Co ciekawe, jest ona odtwarzana dość wiernie, ale jednocześnie eksponuje się otwarte, rozległe przestrzenie oraz monumentalizm krajobrazu. Bardzo istotnymi motywami tego malarstwa są ruiny, gotycka katedra, pustelnia, morze i niebo. Najważniejsi przedstawiciele malarstwa angielskiego to John Constable, Joseph Mallord William Turner, Richard Parkes Bonnington oraz William Blake.

Pejzaże Constable’a stanowią studium natury jako fragmentu nieskończoności, mają one również wyraziste znamiona realizmu: np. „Wóz z sianem”, „Widok Epsom”, „Katedra Salisbury”. Turner skupiał się z kolei na grze światła i koloru obserwowanej w zjawiskach przyrody takich, jak mgła, morze, chmury. Jego najważniejsze dzieła to „Zatonięcie statku Temeraire”, „Szybkość, para i deszcz”, „Zamek Norham”. Dzieła Blake’a natomiast różnią się od estetyki prezentowanej przez pozostałych artystów. Nie mamy tu bowiem do czynienia z obserwacją natury, ale z subiektywną wyobraźnią. Tematyka jego twórczości obejmuje przede wszystkim interpretację wielkich dzieł literackich: „Boskiej komedii” Dantego czy „Biblii”.

Niemcy

 Wschód księżyca nad morzem, Caspar David Friedrich
Wschód księżyca nad morzem (1822), Caspar David Friedrich

 

Romantyczne malarstwo niemieckie wyrasta z kolei z inspiracji filozofią idealistyczną (Fichtem, Schellingiem i Heglem). Natura ma tu przede wszystkim wymiar duchowy, jest żywym organizmem współgrającym z wewnętrznymi stanami człowieka. Głównie przedstawiciele tego kierunku to Filip Otto Runge (np. „Cztery pory dnia”, „Lekcja słowika”, „Poranek”, „Ucieczka z Egiptu”) i Caspar David Friedrich (np. „Krzyż w górach”, „Wysokie góry”, „Wędrowiec po morzu mgły”).

Obok tych artystów w Niemczech działało Bractwo św. Łukasza, które przyjęło nazwę Nazareńczyków. Oddziałało ono na malarstwo religijne XIX wieku.

Hiszpania

Maja naga, Francisco Goya
Maja naga (1800), Francisco Goya

 

Najwybitniejszym malarzem hiszpańskiego romantyzmu jest Francisco Goya y Lucientes. Mamy u niego do czynienia z tak zwanym czarnym romantyzmem. Dominuje tu nastrój grozy i lęku. Twórczość Goyi ma charakter ekspresjonistyczny. Jest inspirowana zarówno wydarzeniami takimi, jak zdobycie Hiszpanii przez Napoleona, a następnie krwawe rządy Ferdynanda VII (między innymi inkwizycja), jak i postępującą izolacją artysty, dokonującą się z powodu głuchoty.

Najmroczniejsze cykle graficzne Goyi to „Okropności wojny” i „Kapr

Polecamy również:

 • Architektura romantyzmu - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Architektura romantyzmu wyrosła z fascynacji gotykiem i naturą. Co ważne, romantyzm nie jest osobnym stylem w sztuce, ale pojawia się w różnych epokach niosąc ze sobą zainteresowanie tym, co dysharmonijne, nietypowe i oddziaływające na wyobraźnię. Jeżeli chodzi zaś o architekturę romantyzmu jako konkretnej... Więcej »

 • Rzeźba romantyzmu - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Jeżeli chodzi o ogólne wyróżniki rzeźby romantycznej, rządziły nią prawidła analogiczne do wszystkich innych dziedzin ówczesnej sztuki. Ważne zatem były w rzeźbie cechy takie, jak dynamizm formy, operowanie alegorią i symbolem, odwoływanie się do tematyki wolnościowej i rewolucyjnej.... Więcej »

 • Muzyka romantyzmu - cechy i przedstawiciele

  Muzyka romantyczna narodziła się w Niemczech, na początku XIX wieku. W pełni wyrażała główne tendencje artystyczne i ideowe swoich czasów. Była to zatem twórczość apelująca do emocji odbiorcy, tworzona w podniosłym, patetycznym tonie. Muzyce romantycznej przyświecały idee rewolucji i buntu.... Więcej »

 • Eugene Delacroix - biografia i dzieła

  Eugene Delacroix urodził się w 1798 r., jego ojciec piastował ważny, państwowy urząd. Malarz zdobył gruntowne wykształcenie, studiował w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Fascynowała go twórczość Rubensa i Tycjana, ale również Michała Anioła. W 1825 r. Delacroix spędził kilka miesięcy w Anglii, gdzie... Więcej »

 • Caspar David Friedrich - biografia i dzieła

  Caspar David Friedrich urodził się w 1774 r., w Greiswaldzie, na Pomorzu. Jego ojciec był z zawodu mydlarzem. Rodzina Friedricha miała głębokie tradycje protestanckie, co wpłynęło na uduchowione widzenie rzeczywistości przez malarza. Pierwszym nauczycielem artysty w dziedzinie rysunku był Johan Gottfried Quistorp. Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 4 + 2 =
anon niszczyciel światów
2021-02-09 18:16:21
Wspaniały tekst. Polecam
Bezimienny
2021-02-09 18:16:13
Dzięki kolejny slajd zrobiony na polski
Caro
2020-09-06 15:03:54
Bardzo dziękuję, przydało się do prezentacji na polski :)
Wanda
2017-11-15 21:30:27
Dobra robota. Pigułka wiedzy na temat. Polecam.
:)
2016-05-22 12:15:33
Tekst jest bardzo ciekawy, jednak filmy otwierające się automatycznie są całkowicie niepraktyczne i wręcz denerwujące.
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09