Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przedstawiciele romantyzmu w Polsce - opracowanie

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Polski romantyzm to nie tylko trzech wieszczów (Mickiewicz, Słowacki, Krasiński) oraz Norwid czy Aleksander Fredro. W okresie tym tworzyło również wielu innych znakomitych twórców, o których  warto pamiętać.
 

Ukraińska szkoła poetów

Bardzo istotną rolę w polskiej literaturze odegrała tzw. „ukraińska szkoła poetów”, czyli grupa twórców wywodzących się z wschodnich kresów Polski, którzy w swoich dziełach nawiązywali do realiów tamtych miejsc, a więc do historii Podola i Wołynia (zwłaszcza motywów kozackich), topografii, wschodniej obyczajowości, języka i kultury.

Najważniejszą osobowością tej formacji był Józef Bohdan Zaleski, który w XIX wieku był uważany za trzeciego wieszcza. Jego twórczość cieszyła się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród emigrantów, którym podobała się nostalgiczna poetyka jego utworów. Ulubionym gatunkiem Zaleskiego była ukraińska dumka  („Dumka hetmana Kosińskiego”, „Dumka Mazepy”), ponadto był on autorem poematu fantastycznego pt. „Rusałki”.

Innym ważnym nazwiskiem jest także Antoni Malczewski, twórca słynnej „Marii”, powieści poetyckiej uważanej przez wielu badaczy za najpiękniejszą powieść romantyzmu, przewyższającą nawet Mickiewiczowskiego „Konrada Wallenroda”.

Polecamy również:

 • Spór klasyków z romantykami - opracowanie

  Spór klasyków z romantykami był jedną z najważniejszych debat o sztuce i literaturze polskiej w XIX w. Spór ten została zapoczątkowany przez Kazimierza Brodzińskiego rozprawą pt.: „O klasyczności i romantyczności, tudzież o duchu poezji polskiej”, która został wydrukowana w... Więcej »

 • Cyganeria Warszawska - opracowanie

  Cyganeria warszawska nie jest zjawiskiem pokoleniowym, ale formacją artystyczną, która wyłoniła się w dobie romantyzmu wśród poetów i malarzy kontestujących salonową obyczajowość. Jak sama nazwa wskazuje, grupa ta powstała w Warszawie, w 1839 roku. Jest zatem zjawiskiem charakterystycznym dla... Więcej »

 • Powstanie listopadowe w literaturze - opracowanie

  Dramaturgia romantyczna jest najznamienitszym osiągnięciem tego okresu i kojarzy się ją z bolesnym doświadczeniem narodowym, jakim było powstanie listopadowe. Jednym z pierwszych utworów, w których można odnaleźć echa insurekcji były „Dziady” drezdeńskie Adama Mickiewicza, napisane w 1832 r. Więcej »

 • Wielka Emigracja i jej znaczenie - kultura i literatura emigracyjna

  Określenie „Wielka Emigracja” oznacza zjawisko socjologiczno-kulturowe, które miało miejsce po powstaniu listopadowym, a zatem odnosi się do przymusowego opuszczenia Polski przez około 7 tysięcy osób (głównie powstańców lub podejrzanych politycznie). Należy pamiętać, że... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =