Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Osada biskupińska

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W latach 30. XX wieku na terenie Biskupina odkryto fragmenty znakomicie zachowanego osiedla sprzed 2700 lat. Było to wydarzenie na skalę europejską. Odkrycia dokonał przypadkiem nauczyciel miejscowej szkoły Walenty Szwajcer. Liczne badania archeologiczne pozwoliły na odtworzenie wiekowego już grodu.

Opis osady

Osiedle obronne zostało zbudowane na podmokłym półwyspie o powierzchni zbliżonej do 2 ha. Otoczone było szerokim falochronem, który został wykonany głównie z pali dębowych wbitych w brzeg i dno jeziora. Tuż za ostatnim rzędem pali wzniesiono wał obronny o długości 460 metrów. Biegł on dookoła osady. Jedyne wejście do grodu prowadziło zamykaną bramę składającą się z dwuskrzydłowych wrót. Od niej do stałego lądu wiódł pomost oraz most o długości blisko 250 m.

Cała powierzchnia grodu została wykorzystana do zabudowy i ciągów komunikacyjnych. Wzdłuż poprzecznych ulic połączonych ulicą okrężną stało 13 rzędów domów, mających wspólne szczyty. Ich ściany tworzyły poziome belki, tzw. sumiki. Społeczność osady nie była zróżnicowana o czym świadczy identyczne wyposażenie domów.

Głównymi zajęciami mieszkańców grodu było rolnictwo i hodowla, a także myślistwo, rybołówstwo i zbieractwo.

Badania dendrochronologiczne pozwoliły na wyróżnienie trzech faz budowy osady biskupińskiej. Jednak gród został opuszczony przez mieszkańców. Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego. Być może chodziło wyeksploatowanie środowiska lub zmiany klimatyczne, które mogły wywołać m.in. liczne powodzie.

Biskupin - osada

zdj. Przemysław Jahr

Polecamy również:

 • Pierwsze cywilizacje - gdzie powstały, jakie były, charakterystyka

  Pierwsze cywilizacje rozwinęły się na Bliskim Wschodzie, w dorzeczach rzek, które zapewniały w dużej mierze ich istnienie. Rzeki te wylewały nieregularnie i w sposób nieprzewidziany dla pierwszych ludzi, którzy zasiedlili tereny w dolnym biegu Eufratu – Mezopotamii. Więcej »

 • Sumerowie - historia, charakterystyka

  Sumerowie (sum. saĝ-ĝi6-ga, tłum. „czarnogłowi”) pojawili się w południowej części Mezopotamii w ok. III tysiącleciu przed Chrystusem. Nazwa ludu pochodzi od akadyjskiego wyrazu šumeru, co określa również obszar który zamieszkiwali. Więcej »

 • Starożytny Egipt - historia, charakterystyka

  W III tysiącleciu p.n.e. nad Nilem kształtowało się państwo Egipskie. Powstało między innymi jako skutek wylewów Nilu – potrzeba stworzenia sieci irygacyjnej wzdłuż brzegu rzeki. Ze względu na swoje położenie, sąsiedztwo pustyni wschodniej i zachodniej, Egipcjanie przez długi okres czasu żyli w... Więcej »

 • Starożytne Chiny - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Początki cywilizacji chińskiej datuje się na V tysiąclecie p.n.e. Podobnie jak w przypadku wielkich cywilizacji z Bliskiego Wchodu, społeczeństwo chińskie formowało się w dorzeczu rzeki - Huang He (Żółta Rzeka). Podczas obfitych opadów dochodziło do wylewów rzeki, co spowodowało budowę –... Więcej »

 • Starożytne Indie - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e.. Podobnie jak cywilizacje na Bliskich Wschodzie, Indie położone były nad ogromnymi rzekami – Indusem (cywilizacja doliny Indusu) i Gangesem, zapewniającymi byt osiadłym tam ludziom. O wysokim poziomie cywilizacji indyjskiej najlepiej... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =