Pierwsze cywilizacje - gdzie powstały, jakie były, charakterystyka

Pierwsze cywilizacje rozwinęły się na Bliskim Wschodzie, w dorzeczach rzek, które zapewniały w dużej mierze ich istnienie. Rzeki te wylewały nieregularnie i w sposób nieprzewidziany dla pierwszych ludzi, którzy zasiedlili tereny w dolnym biegu Eufratu – Mezopotamii. Były to pierwsze społeczności, zajmujące się głównie rolnictwem. Następnie, w położonej między dwoma wielkimi rzekami Tygrysem i Eufratem Mezopotamii, rozwinęła się władza państwowa, organizacja siły zbrojnej i pojawiły się pierwsze świątynie. Proces rozwojowy tego obszaru przyspieszył pod koniec IV tysiąclecia p.n.e., za sprawą pojawienia się ludu Sumerów.

Stworzyli oni wysoko rozwiniętą cywilizacje składającą się z wielu miast – państw, która wpłynęła zasadniczo na rozwój całego starożytnego wschodu. Wynaleźli między innymi: koło garncarskie, sieć irygacyjną oraz wprowadzili pług w rolnictwie. Mezopotamia także zawdzięcza Sumerom pismo klinowe. Pomimo wysokiego zaawansowania technicznego, dochodziło do częstych walk między miastami sumeryjskimi, które osłabiały pozycje Sumerów, na rzecz innego ludu – Semitów (nazwa wywodzi się od ich głównego ośrodka – Akkadami). Wzrost znaczenia Semitów oraz nowo powstałych ośrodków, zapoczątkował walki pomiędzy wszystkim społecznościami. Ostatecznie zwycięzcą został król Babilonu – Hammurabi.

Jako pierwszy scentralizował nie tylko ośrodek władzy, ale również religie i prawo - kodeks Hamurabiego oraz stworzył jednolity obszar gospodarczy. Pomimo wielkiej władzy jaką zdobył Hammurabi, z biegiem czasu część podporządkowanych terenów zaczęła się usamodzielniać. Na początku była to Asyria, a następnie południowa Babilonia. Dodatkowo, państwo króla Babilonu było narażone na ciągle najazdy obcych ludów. Wyprawa, którą podjął król państwa Hetytów, ostatecznie zniszczyła państwo Babilonu. Niedługo po tym wydarzeniu, obszar władzy Hammurabiego przeszedł pod panowanie plemienia Kasytów.

Polecamy również:

  • Wiszące ogrody Semiramidy - wygląd

    Wiszące ogrody Semiramidy to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Zbudowano je na polecenie króla Babilonii Nabuchodonozora II 604-562 r.p.n.e.), który ofiarował je swojej żonie o imieniu Amytis. Tęskniła ona za bujna zielenią obecną w jej ojczyźnie – Medii (tereny... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 1 =
lamine yamale
2024-10-20 16:30:24
byłoto nawet git
ktos
2022-11-24 18:51:50
super
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26