Wiszące ogrody Semiramidy - wygląd

Wiszące ogrody Semiramidy - wyglądWiszące ogrody Semiramidy to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Zbudowano je na polecenie króla Babilonii Nabuchodonozora II 604-562 r.p.n.e.), który ofiarował je swojej żonie o imieniu Amytis. Tęskniła ona za bujną zielenią obecną w jej ojczyźnie – Medii (tereny współczesnego Iranu). Nie wiadomo dlaczego nazwano je imieniem asyryjskiej królowej Semiramidy, która żyła dwa wieki wcześniej. Słynne ogrody zostały zniszczone podczas trzęsienia ziemi w I wieku p.n.e. Są znane z opisów Herodota, Strabona i Diodora Sycylijskiego. Badania archeologiczne potwierdziły istnienie wielkiego pałacu Nabuchodonozora i jego tarasów.

Wygląd

Ogrody składały się prawdopodobnie z siedmiu osobnych tarasów. Każdy  miał wymiary ok. 5 metrów na 1,5 metra, co w sumie dawało około 40 metrów kwadratowych powierzchni. Ich zewnętrzne krawędzie były porośnięte pnączami, które opadały na niższe tarasy tworząc złudzenie zielonej, stromej góry. Całość wyglądała na unoszącą się w powietrzu, stąd nazwa wiszące ogrody. Zieleń była idealnym miejscem do życia dla wielu gatunków zwierząt.  

Za utrzymanie ogród odpowiedzialni byli niewolnicy. Do nawadniania ziemi służyła woda z rzeki Eufrat, która była dostarczana do ogrodów za pomocą specjalnie zbudowanych kanałów i drenów.

Polecamy również:

 • Sumerowie - historia, charakterystyka

  Sumerowie (sum. saĝ-ĝi6-ga, tłum. „czarnogłowi”) pojawili się w południowej części Mezopotamii w ok. III tysiącleciu przed Chrystusem. Nazwa ludu pochodzi od akadyjskiego wyrazu šumeru, co określa również obszar który zamieszkiwali. Więcej »

 • Starożytny Egipt - historia, charakterystyka

  W III tysiącleciu p.n.e. nad Nilem kształtowało się państwo Egipskie. Powstało między innymi jako skutek wylewów Nilu – potrzeba stworzenia sieci irygacyjnej wzdłuż brzegu rzeki. Ze względu na swoje położenie, sąsiedztwo pustyni wschodniej i zachodniej, Egipcjanie przez długi okres czasu żyli w... Więcej »

 • Starożytne Chiny - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Początki cywilizacji chińskiej datuje się na V tysiąclecie p.n.e. Podobnie jak w przypadku wielkich cywilizacji z Bliskiego Wchodu, społeczeństwo chińskie formowało się w dorzeczu rzeki - Huang He (Żółta Rzeka). Podczas obfitych opadów dochodziło do wylewów rzeki, co spowodowało budowę –... Więcej »

 • Starożytne Indie - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e.. Podobnie jak cywilizacje na Bliskich Wschodzie, Indie położone były nad ogromnymi rzekami – Indusem (cywilizacja doliny Indusu) i Gangesem, zapewniającymi byt osiadłym tam ludziom. O wysokim poziomie cywilizacji indyjskiej najlepiej... Więcej »

 • Starożytny Izrael - historia, ramy czasowe, położenie, charakterystyka

  Według Biblii historia państwa Izrael rozpoczyna się, gdy Bóg Jahwe zawarł przymierze z Abrahamem. Następnie Abrahamowi urodził się syn Izaak, który miał syna Jakuba, a temu Bóg zmienił imię na Izrael. Biblia podaje, że Abraham miał dotrzeć tam z Mezopotamii (miasta Ur), a następnie wraz z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Bardzo przydatne informacje. Przeczytałam z zainteresowaniem.
• 2022-08-13 18:28:30
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25