Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura łużycka - wierzenia

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura łużycka pojawiła się w środkowej epoce brązu a jej rozkwit nastąpił w młodszej epoce żelaza. Zaliczana jest do kręgu kultur pól popielnicowych ze względu na charakterystyczna obrzędowość związaniem z chowaniem zmarłych.

Kult solarny i kult płodności

W młodszej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza nastąpił rozkwit kultu solarnego. Znane są z naczyń ceramicznych tego okresu symbole interpretowane przez badaczy jako znaki astralne lub solarne. Są to: krzyż wpisany w koło, trykwetr i koło otoczone promieniami. Z kultem słońca połączone są także figurki zwierząt, szczególnie ptaków, gdyż przypisywano im magiczną moc. Działo się tak ponieważ często plemiona kultury łużyckiej przedstawiały pod postacią ptaków, dusze zmarłych. Nieliczne znaleziska stanowią tzw. wózki solarne, wykonane z brązu, zdobione figurkami ptaków, pełniły najprawdopodobniej funkcje kultowe. Za przedmioty związane z kultem solarnym badacze uważają także występowanie wykonanych z brązu zawieszek z krzyżem wpisanym w koło. Wśród ludności kultury łużyckiej rozpowszechniony był także kult płodności. Wskazuje na to występowanie w grobach przedmiotów o kształcie fallicznym. Groby Łużyczan stanowią w zasadzie jedyne

Polecamy również:

  • Osadnictwo i budownictwo ludności kultury łużyckiej

    Dla ludności kultury łużyckiej charakterystyczna była budowa osad zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Od schyłku II okresu epoki brązu, a także w jej III i IV okresie ludność kultury łużyckiej budowała i zamieszkiwała osady otwarte. Zakładano je na nadzalewowych terasach rzek i potoków a także na... Więcej »

  • Kultura łużycka – pochodzenie, zasięg, charakterystyka

    Kultura łużycka jest to jedna z europejskich kultur archeologicznych z okresu brązu i wczesnego okresu żelaza. Występowała głównie na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy. Nie jest tworem jednolitym. Wręcz przeciwnie - dzieli się na wiele grup o zróżnicowanym zasięgu. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');