Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura łużycka - wierzenia

Ostatnio komentowane
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
no ok
twój stary • 2019-06-11 15:44:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura łużycka pojawiła się w środkowej epoce brązu a jej rozkwit nastąpił w młodszej epoce żelaza. Zaliczana jest do kręgu kultur pól popielnicowych ze względu na charakterystyczna obrzędowość związaniem z chowaniem zmarłych.

Kult solarny i kult płodności

W młodszej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza nastąpił rozkwit kultu solarnego. Znane są z naczyń ceramicznych tego okresu symbole interpretowane przez badaczy jako znaki astralne lub solarne. Są to: krzyż wpisany w koło, trykwetr i koło otoczone promieniami. Z kultem słońca połączone są także figurki zwierząt, szczególnie ptaków, gdyż przypisywano im magiczną moc. Działo się tak ponieważ często plemiona kultury łużyckiej przedstawiały pod postacią ptaków, dusze zmarłych. Nieliczne znaleziska stanowią tzw. wózki solarne, wykonane z brązu, zdobione figurkami ptaków, pełniły najprawdopodobniej funkcje kultowe. Za przedmioty związane z kultem solarnym badacze uważają także występowanie wykonanych z brązu zawieszek z krzyżem wpisanym w koło. Wśród ludności kultury łużyckiej rozpowszechniony był także kult płodności. Wskazuje na to występowanie w grobach przedmiotów o kształcie fallicznym. Groby Łużyczan stanowią w zasadzie jedyne

Polecamy również:

 • Walkiria - boginie mitologii nordyckiej

  Walkiria to pojawiająca się w nordyckiej mitologii nadnaturalna istota żeńska, wojowniczka. Walkirie zabierały w zaświaty, do Walhalli, poległych w bitwach wojowników. Miały też służyć wojownikom Einherjerrom, biorącym udział w codziennych bitwach, nalewając im miodu i serwując potrawkę z dzika. Były... Więcej »

 • Nessebar - perła Bułgarii

  Nessebar leży na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego. Jest najstarszym miastem Bułgarii i jednym z najstarszych w całej Europie. Miasto ze względu na swe strategiczne, nadmorskie położenie było łakomym kąskiem dla przywódców największych imperiów w historii człowieka. Więcej »

 • Starożytny Rzym - Italia przed założeniem Rzymu, ludy italskie, Etruskowie - kim byli, ich wpływ na Rzym

  Najstarszą rozwiniętą kulturą w Italii była tzw. kultura terramare (po włosku – czarna ziemia). Pojawiła się na obszarze północnej Italii około roku 1800 p.n.e., wraz z przybyciem na te tereny nowego ludu, który pierwsze osady budował na wodzie, na palach bądź też przy brzegu rzeki. Osady były... Więcej »

 • Starożytna Grecja - położenie, warunki naturalne, informacje

  Grecy są ludem indoeuropejskim. Pierwsze plemiona greckie w starożytności uważały, że pochodzą od legendarnego władcy Hellena – protoplasta greków. Stad Grecy nazywali obszar swojego zamieszkiwania Helladą (Starożytna Grecja), a siebie nazywali Hellenami. Więcej »

 • Starożytny Izrael - historia, ramy czasowe, położenie, charakterystyka

  Według Biblii historia państwa Izrael rozpoczyna się, gdy Bóg Jahwe zawarł przymierze z Abrahamem. Następnie Abrahamowi urodził się syn Izaak, który miał syna Jakuba, a temu Bóg zmienił imię na Izrael. Biblia podaje, że Abraham miał dotrzeć tam z Mezopotamii (miasta Ur), a następnie wraz z... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');