Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Osadnictwo i budownictwo ludności kultury łużyckiej

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dla ludności kultury łużyckiej charakterystyczna była budowa osad zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Od schyłku II okresu epoki brązu, a także w jej III i IV okresie ludność kultury łużyckiej budowała i zamieszkiwała osady otwarte. Zakładano je na nadzalewowych terasach rzek i potoków a także na łąkach w bliskiej odległości od jezior. Wyjątek stanowi grupa sasko-łużycka, która od początku swego istnienia budowała grody.

Konstrukcje domów

- słupowo-ramowa

- zrębowa

- sumikowo-łąktowe

Konstrukcja słupowo-ramowa jest stosowana w budownictwie drewnianym i charakteryzuje się układem słupów z opartymi na nich belkami a całość usztywniały rygle i zastrzały. Jest to tzw. mur pruski. Konstrukcja zrębowa charakteryzuje się ułożonymi poziomo wieńcami z belek drewnianych łączonych w narożnikach na zamki. Konstrukcja sumikowo-łąktowa z kolei jest konstrukcją szkieletową złożoną z podwaliny, łątki, oczepu, sumiki i mieczy.

Ludność kultury łużyckiej budowała swoje domy na planie prostokąta. W środku znajdowały się dwa lub trzy pomieszczenia. Jednym z pomieszczeń znajdowało się palenisko, które układano z kamieni. Poniżej poziomu gruntu znajdowały się jamy pełniące funkcje gospodarcze.

Kolonizacja

Polecamy również:

  • Kultura łużycka – pochodzenie, zasięg, charakterystyka

    Kultura łużycka jest to jedna z europejskich kultur archeologicznych z okresu brązu i wczesnego okresu żelaza. Występowała głównie na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy. Nie jest tworem jednolitym. Wręcz przeciwnie - dzieli się na wiele grup o zróżnicowanym zasięgu. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =