Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Osadnictwo i budownictwo ludności kultury łużyckiej

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dla ludności kultury łużyckiej charakterystyczna była budowa osad zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Od schyłku II okresu epoki brązu, a także w jej III i IV okresie ludność kultury łużyckiej budowała i zamieszkiwała osady otwarte. Zakładano je na nadzalewowych terasach rzek i potoków a także na łąkach w bliskiej odległości od jezior. Wyjątek stanowi grupa sasko-łużycka, która od początku swego istnienia budowała grody.

Konstrukcje domów

- słupowo-ramowa

- zrębowa

- sumikowo-łąktowe

Konstrukcja słupowo-ramowa jest stosowana w budownictwie drewnianym i charakteryzuje się układem słupów z opartymi na nich belkami a całość usztywniały rygle i zastrzały. Jest to tzw. mur pruski. Konstrukcja zrębowa charakteryzuje się ułożonymi poziomo wieńcami z belek drewnianych łączonych w narożnikach na zamki. Konstrukcja sumikowo-łąktowa z kolei jest konstrukcją szkieletową złożoną z podwaliny, łątki, oczepu, sumiki i mieczy.

Ludność kultury łużyckiej budowała swoje domy na planie prostokąta. W środku znajdowały się dwa lub trzy pomieszczenia. Jednym z pomieszczeń znajdowało się palenisko, które układano z kamieni. Poniżej poziomu gruntu znajdowały się jamy pełniące funkcje gospodarcze.

Kolonizacja

Polecamy również:

  • Kultura łużycka – pochodzenie, zasięg, charakterystyka

    Kultura łużycka jest to jedna z europejskich kultur archeologicznych z okresu brązu i wczesnego okresu żelaza. Występowała głównie na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy. Nie jest tworem jednolitym. Wręcz przeciwnie - dzieli się na wiele grup o zróżnicowanym zasięgu. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');