Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura łużycka – pochodzenie, zasięg, charakterystyka

Ostatnio komentowane
mdmasmdamsamsdamsd P::;;
rak123 • 2019-09-21 14:10:22
gf
rak123 • 2019-09-21 14:09:30
super
nicki-dziki22 • 2019-09-21 12:39:29
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura łużycka jest to jedna z europejskich kultur archeologicznych z okresu brązu i wczesnego okresu żelaza. Występowała głównie na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy. Nie jest tworem jednolitym. Wręcz przeciwnie - dzieli się na wiele grup o zróżnicowanym zasięgu.

Pochodzenie

Termin na określenie kultury łużyckiej stworzył w XIX w Rudolf Virchow, niemiecki antropolog, patolog i prehistoryk. Na przełomie epoki brązu i żelaza, na terenie Łużyc, pojawiły się cmentarzyska złożone z grobów popielnicowych. Jej zasięg stopniowo się powiększał. Po Łużycach ludność kultury łużyckiej dotarła do Saksonii, Wielkopolski, Śląska, na Czechy i Morawy. Istnieją wśród badaczy z różnych państw, rozbieżności dotyczące podziałów taksonomicznych. Badacze polscy kierują się występowaniem pól popielnicowych i charakterystycznych typów ceramiki. Badacze niemieccy kierują się raczej występowaniem wyrobów brązowych.

Podział i zasięg

Kultura łużycka rozwinęła się od XIV w. p.n.e do IV w. p.n.e. a jej zasięg był bardzo szeroki, grupy natomiast zróżnicowane.

- Grupa śląska występowała we wschodniej części Dolnego Śląska, lewobrzeżnej części Górnego Śląska, południowej części Wielkopolski, południowo-wschodnich

Polecamy również:

  • Osadnictwo i budownictwo ludności kultury łużyckiej

    Dla ludności kultury łużyckiej charakterystyczna była budowa osad zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Od schyłku II okresu epoki brązu, a także w jej III i IV okresie ludność kultury łużyckiej budowała i zamieszkiwała osady otwarte. Zakładano je na nadzalewowych terasach rzek i potoków a także na... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =