Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura łużycka – pochodzenie, zasięg, charakterystyka

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura łużycka jest to jedna z europejskich kultur archeologicznych z okresu brązu i wczesnego okresu żelaza. Występowała głównie na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy. Nie jest tworem jednolitym. Wręcz przeciwnie - dzieli się na wiele grup o zróżnicowanym zasięgu.

Pochodzenie

Termin na określenie kultury łużyckiej stworzył w XIX w Rudolf Virchow, niemiecki antropolog, patolog i prehistoryk. Na przełomie epoki brązu i żelaza, na terenie Łużyc, pojawiły się cmentarzyska złożone z grobów popielnicowych. Jej zasięg stopniowo się powiększał. Po Łużycach ludność kultury łużyckiej dotarła do Saksonii, Wielkopolski, Śląska, na Czechy i Morawy. Istnieją wśród badaczy z różnych państw, rozbieżności dotyczące podziałów taksonomicznych. Badacze polscy kierują się występowaniem pól popielnicowych i charakterystycznych typów ceramiki. Badacze niemieccy kierują się raczej występowaniem wyrobów brązowych.

Podział i zasięg

Kultura łużycka rozwinęła się od XIV w. p.n.e do IV w. p.n.e. a jej zasięg był bardzo szeroki, grupy natomiast zróżnicowane.

- Grupa śląska występowała we wschodniej części Dolnego Śląska, lewobrzeżnej części Górnego Śląska, południowej części Wielkopolski, południowo-wschodnich

Polecamy również:

  • Osadnictwo i budownictwo ludności kultury łużyckiej

    Dla ludności kultury łużyckiej charakterystyczna była budowa osad zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Od schyłku II okresu epoki brązu, a także w jej III i IV okresie ludność kultury łużyckiej budowała i zamieszkiwała osady otwarte. Zakładano je na nadzalewowych terasach rzek i potoków a także na... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');