Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura łużycka – pochodzenie, zasięg, charakterystyka

Ostatnio komentowane
K1 DIS
Dis • 2019-12-11 22:28:49
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura łużycka jest to jedna z europejskich kultur archeologicznych z okresu brązu i wczesnego okresu żelaza. Występowała głównie na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy. Nie jest tworem jednolitym. Wręcz przeciwnie - dzieli się na wiele grup o zróżnicowanym zasięgu.

Pochodzenie

Termin na określenie kultury łużyckiej stworzył w XIX w Rudolf Virchow, niemiecki antropolog, patolog i prehistoryk. Na przełomie epoki brązu i żelaza, na terenie Łużyc, pojawiły się cmentarzyska złożone z grobów popielnicowych. Jej zasięg stopniowo się powiększał. Po Łużycach ludność kultury łużyckiej dotarła do Saksonii, Wielkopolski, Śląska, na Czechy i Morawy. Istnieją wśród badaczy z różnych państw, rozbieżności dotyczące podziałów taksonomicznych. Badacze polscy kierują się występowaniem pól popielnicowych i charakterystycznych typów ceramiki. Badacze niemieccy kierują się raczej występowaniem wyrobów brązowych.

Podział i zasięg

Kultura łużycka rozwinęła się od XIV w. p.n.e do IV w. p.n.e. a jej zasięg był bardzo szeroki, grupy natomiast zróżnicowane.

- Grupa śląska występowała we wschodniej części Dolnego Śląska, lewobrzeżnej części Górnego Śląska, południowej części Wielkopolski, południowo-wschodnich

Polecamy również:

  • Osadnictwo i budownictwo ludności kultury łużyckiej

    Dla ludności kultury łużyckiej charakterystyczna była budowa osad zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Od schyłku II okresu epoki brązu, a także w jej III i IV okresie ludność kultury łużyckiej budowała i zamieszkiwała osady otwarte. Zakładano je na nadzalewowych terasach rzek i potoków a także na... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =