Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytne Indie - osiągnięcia

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pierwszą cywilizacją jaka powstała na pólwyspie Dekan, była tzw. cywilizacja doliny Indusu (2600 – 1900 r. p.n.e.). Od początku swojego istnienia, mogła pochwalić się osiągnięciami w poszczególnych dziedzinach życia. Społeczność doliny Indusu znała obróbkę miedzi, a od ok. 2000 lat p.n.e. także brązu. Powstały pierwsze na świecie ośrodki miejskie, dwa największe miasta: Harappa i Mohendżo – Daro (liczyły ok. 30 – 40 tys. mieszkańców).

Starożytne Indie – Pismo i język

W początkowym okresie cywilizacji doliny Indusu, używano pisma piktograficznego, którego niektóre przykłady zachowały się na licznych pieczęciach. Piktogramy były obrazkami mającymi na celu przedstawienie rzeczywistości.

Oprócz pisma piktograficznego, Indie miały również własny język – sanskryt. Był to język indoaryjski, w którym zapisywano większość literatury religijnej i filozoficznej. Około 500 r. p.n.e., najstarszy znany gramatyk indyjski Panini (V lub IV w. p.n.e.), ustalił zasady gramatyki sanskrytu.

Najbardziej znane księgi spsiane w sanskrycie, stanowią cztery Wedy – święte księgi, które hindusi uważają za księgi objawione. Najstarszą z ksiąg i zarazem najstarszym zabytkiem literackim indoaryjskim była Rigw

Polecamy również:

  • Starożytne Indie - architektura, sztuka, nauka

    W III tysiącleciu p.n.e. w dorzeczu dwóch wielkich rzek – Indusu i Gangesu, rozwinęła się przedaryjska cywilizacja miejska. Do głównych ośrodków miejskich należały miasta – Harappa i Mohendżo - Daro. Tworzyły się podstawy cywilizacji starożytnych Indii, zaczęto uprawić ziemię, znano... Więcej »

  • System kastowy w Indiach - na czym polega, opis

    Cywilizacja indyjska, która rozwinęła się w dorzeczu Indusu i Gangesu, w XIX wieku p.n.e. została najechana, a następnie podbita przez lud Ariów. Oni jako pierwsi w historii starożytnych Indii, wprowadzili podział stanowy społeczeństwa, nazywany Warnami. Na początku warna znaczyła kolor lub barwę,... Więcej »

  • Starożytne Indie - religia

    Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e. w dolinie Indusu. Od tego okresu, w starożytnych Indiach, wykształciły się cztery kierunki religijne: Wedyzm, Braminizm, Hinduizm, Buddyzm. Były one powiązane ze sobą wiarą w reinkarnacje, wszędzie występuje pojęcie nieśmiertelnej duszy,... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 5 =
Komentarze
Jula1995 • 2016-11-05 15:32:58
Wolałabym przykłady, ale ok :)