Lądowanie Aliantów w Normandii, 6 czerwca 1944 roku otworzyło długo wyczekiwany przez Stalina drugi front w Europie i było początkiem końca III Rzeszy. Od tego momentu wyczerpane już wojną Niemcy musieli dzielić swoje siły militarne pomiędzy kolejne fronty i pola bitew. Zarówno brak sił, jak i motywacji do walki na froncie zachodnim powodowały, że wojska Aliantów posuwały się do przodu w błyskawicznym tempie. Mimo przejściowej porażki, jaką była nieudana operacja Market – Garden w Holandii, Alianci do końca roku 1944 stali praktycznie u granicy Rzeszy.
W tym momencie w głowie Hitlera narodził się pomysł postawienia wszystkiego na jedną kartę i powtórzenia manewru, jaki przyniósł mu zwycięstwo w roku 1940. Miało nim być niespodziewane uderzenie przez górski łańcuch Ardenów, w którym miano użyć ostatnich dobrych związków pancernych. Ewentualne zwycięstwo miało przeciąć ugrupowanie angielsko-amerykańskie i zmusić Aliantów jeśli nie do ewakuacji, to przynajmniej do cofnięcia się w głąb Francji i podjęcia rozmów pokojowych. Większość dowódców wojskowych była przeciwna operacji – uważała ją za niepotrzebną stratę zasobów i czołgów, jednakże fuhrer był nieugięty.
Cała operacja miała nosić nazwę „Wacht am Rheim” i rozpoczęła się 16 grudnia 1944 roku. Wiele szczegółów opracowano z myślą o zredukowaniu przewagi Aliantów – uderzenie wykonano podczas złej pogody, by lotnictwo nie mogło wspierać Aliantów, zaś na tyłach Amerykanów i Anglików działały specjalne grupy dywersyjne. W rezultacie pierwsze dni walk pozwoliły Niemcom na przesunięcie frontu i uzyskanie znacznych sukcesów.
Już wkrótce jednak stało się to, co musiało nadejść. Poprawa pogody pozwoliła Aliantom na użycie swoich sił lotniczych do zastopowania Niemców. Jednocześnie w rejon przybywały świeże oddziały amerykańskie. Punktem przełomowym była udana obrona Bastogne przez Amerykanów. Ostatecznie ofensywa została zatrzymana 25.01.1945 roku.
Atak ten nie zmienił losów wojny, a jedynie przyśpieszył jej koniec. Cenne czołgi i dywizje rzucone w ataku nie mogły zostać już wykorzystane na froncie wschodnim, kluczowym dla utrzymania Berlina i ratowania Rzeszy. Amerykanie zaś zyskali potężny sukces propagandowy, co zresztą do dzisiaj jest wykorzystywane. Chlubą wojsk USA jest odparcie „ostatniej ofensywy III Rzeszy”, mimo że w rzeczywistości ostatni wielki atak niemiecki odbył się na Węgrzech w marcu 1945 roku – z równie miernym skutkiem. Czas III Rzeszy dobiegł końca.
Niemiecka ofensywa w Ardenach (grudzień 1944) - historia
Polecamy również:
-
Aliancki desant na Sycylię i kampania włoska. Kapitulacja Włoch w II wojnie światowej
Od samego początku II wojny światowej Włochy były powszechnie uważane za najsłabsze ogniwo Osi Tokio – Berlin – Rzym. Wbrew szumnym zapowiedziom i planom Benito Mussoliniego, armia włoska okazała się być nieprzygotowana do wojny, słabo dowodzona i ponosiła klęskę za klęską, zwłaszcza na Bałkanach i w... Więcej »
-
Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski (1944), wyzwolenie Polski (1945)
22 czerwca 1944 roku Armia Czerwona rozpoczęła operację „Bagration”, zadając Niemcom decydująca klęskę na terytorium obecnej Ukrainy i Białorusi. III Rzesza nie była już w stanie zatrzymać prących naprzód Sowietów. Zniszczeniu uległa prawie cała niemiecka Grupa Armii... Więcej »
-
Drugi front w Europie Zachodniej - operacja Overlord. Lądowanie aliantów w Normandii - przyczyny, opis, skutki (znaczenie)
Od czasu konferencji w Teheranie w roku 1943 przywódcy Aliantów zachodnich, Franklin Delano Roosevelt i Winston Churchill, obiecywali Józefowi Stalinowi otwarcie drugiego frontu w Europie, który odciążyłby Armię Czerwoną i wziął na siebie część walki przeciwko Niemcom. Początkowo... Więcej »
-
Operacja Market Garden - historia, przebieg, skutki
Latem 1944 roku szala zwycięstwa II wojny światowej zdecydowanie przechyliła się już na korzyść sił Aliantów. Armia Czerwona parła niepowstrzymanie do przodu, spychając Niemców w głąb zajętego przez nich terytorium, udało się wyłączyć z wojny Włochy, a otwarcie frontu we Francji zmusiło Niemcy do... Więcej »
-
Bitwa o Berlin - historia, przebieg, skutki. Kapitulacja III Rzeszy
W styczniu 1945 roku sowiecka ofensywa, wyprowadzona z linii rzeki Wisły, przełamała obronę niemiecką i praktycznie zniszczyła większą część jednostek niemieckich na tym teatrze działań wojennych. Mimo dużych strat własnych do kwietnia 1945 roku front stanął na linii drugiej wielkiej rzeki – Odry, będącej... Więcej »