Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Drugi front w Europie Zachodniej - operacja Overlord. Lądowanie aliantów w Normandii - przyczyny, opis, skutki (znaczenie)

Ostatnio komentowane
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Od czasu konferencji w Teheranie w roku 1943 przywódcy Aliantów zachodnich, Franklin Delano Roosevelt i Winston Churchill, obiecywali Józefowi Stalinowi otwarcie drugiego frontu w  Europie, który odciążyłby Armię Czerwoną i wziął na siebie część walki przeciwko Niemcom. Początkowo planowano przeprowadzić inwazję na Bałkany, jednakże nie zgodziło się na to ZSRR, obawiając się o swoją przyszłą strefę wpływów. Ostatecznie więc desant miał odbyć się w północnej Francji. W ten sposób, po czterech latach oczekiwania, Alianci mieli rozpocząć wyzwalanie Europy.

Do operacji Overlord (kryptonim lądowania we Francji) doszło 6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii. Alianci przygotowali operację bardzo szczegółowo, przez cały czas wprowadzając Niemców w błąd co do miejsca lądowania i gromadząc ogromne siły. W wyniku ciężkich walk udało im się jeszcze tego samego dnia uchwycić przyczółek, który z każdym tygodniem był rozbudowywany. Prawdziwy marsz w głąb Francji zaczął się jednak od okrążenia i rozbicia niemieckich sił w bitwie pod Falaise (7-21.08.1944), w której uczestniczyli również Polacy. Osłabione klęską wojska niemieckie stawiały coraz słabszy opór.  25 sierpnia 1944, po krótkim powstaniu

Polecamy również:

 • Aliancki desant na Sycylię i kampania włoska. Kapitulacja Włoch w II wojnie światowej

  Od samego początku II wojny światowej Włochy były powszechnie uważane za najsłabsze ogniwo Osi Tokio – Berlin – Rzym. Wbrew szumnym zapowiedziom i planom Benito Mussoliniego, armia włoska okazała się być nieprzygotowana do wojny, słabo dowodzona i ponosiła klęskę za klęską, zwłaszcza na Bałkanach i w... Więcej »

 • Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski (1944), wyzwolenie Polski (1945)

  22 czerwca 1944 roku Armia Czerwona rozpoczęła operację „Bagration”, zadając Niemcom decydująca klęskę na terytorium obecnej Ukrainy i Białorusi. III Rzesza nie była już w stanie zatrzymać prących naprzód Sowietów. Zniszczeniu uległa prawie cała niemiecka Grupa Armii... Więcej »

 • Operacja Market Garden - historia, przebieg, skutki

  Latem 1944 roku szala zwycięstwa II wojny światowej zdecydowanie przechyliła się już na korzyść sił Aliantów. Armia Czerwona parła niepowstrzymanie do przodu, spychając Niemców w głąb zajętego przez nich terytorium, udało się wyłączyć z wojny Włochy, a otwarcie frontu we Francji zmusiło Niemcy do... Więcej »

 • Niemiecka ofensywa w Ardenach (grudzień 1944) - historia

  Lądowanie Aliantów w Normandii, 6 czerwca 1944 roku otworzyło długo wyczekiwany przez Stalina drugi front w Europie i było początkiem końca III Rzeszy. Od tego momentu wyczerpane już wojną Niemcy musieli dzielić swoje siły militarne pomiędzy kolejne fronty i pola bitew. Zarówno brak sił, jak i... Więcej »

 • Bitwa o Berlin - historia, przebieg, skutki. Kapitulacja III Rzeszy

  W styczniu 1945 roku sowiecka ofensywa, wyprowadzona z linii rzeki Wisły, przełamała obronę niemiecką i praktycznie zniszczyła większą część jednostek niemieckich na tym teatrze działań wojennych. Mimo dużych strat własnych do kwietnia 1945 roku front stanął na linii drugiej wielkiej rzeki – Odry, będącej... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 2 =
Komentarze
ja • 2018-11-25 12:09:45
co