Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Prędkość średnia i prędkość chwilowa

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Prędkość w przeciwieństwie do szybkości jest wielkością wektorową tzn. obok wartości posiada jeszcze kierunek i zwrot.

Prędkość średnia to iloraz wektora całkowitego przemieszczenia (r) do czasu (t) w którym to przemieszczenie nastąpiło:

 \vec{v _{} } _{sr} = \frac{\Delta \vec{r} }{\Delta t}

Prędkość chwilowa to prędkość ciała w bardzo krótkim przedziale czasu. Definiuje się ją jako granicę z ilorazu przemieszczenia do czasu przy Δt dążącym do 0 sekund.

 \vec{v} = \lim_{ \Delta t\to0 } \frac{\Delta \vec{r} }{\Delta t}

W ruchach prostoliniowych (tj. takich w których torem jest linia prosta) przemieszczenie jest co do wartości równe przebytej drodze, stąd w tym przypadku wartość wektora prędkości średniej będzie równa średniej szybkości ciała.

W ruchach krzywoliniowych przemieszczenie nie jest równe przebytej drodze stąd wartości szybkość i prędkości średniej będą różne.
W przypadku gdy \Delta t \rightarrow 0 długość przebytej drogi jest w przybliżeniu równa wartości wektora przemieszczenia stąd w tym przypadku wartość chwilowej prędkości będzie równa wartości chwilowej szybkości.

Prędkość średnia - przykład 1.

W biegu na 100m pewien sportowiec uzyskał czas równy 10s. Ile wynosiła jego średnia prędkość w kilometrach na godzinę?

Rozwiązanie:
Ponieważ w biegu na sto metrów torem ruchu jest linia prosta to przemieszczenie sportowca jest równe co do wartości drodze przebytej przez niego, stąd:


v= \frac{100m}{10s} =10 \frac{m}{s} =10 \frac{0,001km}{ \frac{1}{3600}h } =36 \frac{km}{h}

Prędkość średnia - przykład 2.

W biegu na 400m sportowcy wykonują jedno pełne okrążenie wokół stadionu. Ile wynosi ich średnia prędkość na tym dystansie?

Rozwiązanie:
Ponieważ sportowcy wykonują jedno pełne okrążenie to ich wypadkowe przemieszczenie na tym dystansie (Δr) jest równe 0, wiec ich prędkość średnia również musi być równa zero.

Polecamy również:

 • Definicja ruchu

  Ruch to zmiana położenia ciała względem określonego układu odniesienia, którym może być dowolne inne ciało, układ ciał lub matematyczny twór jakim jest układ współrzędnych. Więcej »

 • Względność ruchu

  Ruch jest pojęciem względnym ponieważ jego opis zależy od wcześniej wybranego układu odniesienia. W różnych układach opis tego samego ruchu może wyglądać inaczej. Więcej »

 • Tor ruchu, droga i przemieszczenie

  Tor ruchu jest zbiorem wszystkich kolejnych punktów w których przebywało ciało będące w ruchu. Przykładem toru ruchu może być ślad pozostawiony przez płozy sań na śniegu lub strumień spalin wyrzucanych przez silniki lecącego samolotu. Więcej »

 • Szybkość średnia i szybkość chwilowa

  Szybkość to jedna z podstawowych wielkości opisujących ruch informująca tempie pokonywania danej drogi. Ponieważ droga jest wielkością skalarną, to szybkość również musi być skalarem. W fizyce wyróżnia się szybkości średnią i chwilową. Więcej »

 • Przyspieszenie średnie i przyspieszenie chwilowe

  Przyspieszenie (a) jest wielkością wektorową, która występuje tylko w tych ruchach, w których wektor prędkości ciała ulega zmianie. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');