Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Atomy wieloelektronowe

Atomy wieloelektronowe to atomy, które w swojej budowie zawierają więcej niż jeden elektron. Zatem są to atomy wszystkich znanych pierwiastków za wyjątkiem wodoru.
Stany kwantowe elektronów znajdujących się w tego typu atomach opisane są czterema liczbami kwantowymi. Są to:

- główna liczba kwantowa,
- orbitalna liczba kwantowa,
- magnetyczna liczba kwantowa,
- magnetyczna spinowa liczba kwantowa.

Elektrony nie mogą przyjmować dowolnych wartości liczb kwantowych. Gdyby tak było, to w stanie podstawowym atomu jego wszystkie elektrony miałyby jednakowe (możliwie najmniejsze) wartości tych liczb, co prowadziłoby do tego, że atomy różnych pierwiastków różniłyby się znacznie wielkością.
Rys. Rozmiary atomów przy założeniu, że elektrony posiadają te same wartości liczb kwantowych.

Atomy różnych pierwiastków mają w rzeczywistości bardzo podobne rozmiary, co oznacza, że wartości liczb kwantowych, opisujących różne elektrony, muszą się od siebie różnić. Istnieje zasada, która porządkuje zachowanie się elektronów w atomie wieloelektronowym – jest to tzw. zakaz Pauliego.
Elektrony w atomie zajmują miejsca na tzw. powłokach elektronowych, które zbudowane są z podpowłok. O rodzaju podpowłoki decydują pierwsze dwie z wymienionych wcześniej liczb kwantowych.

Zobacz również

 • Liczby kwantowe

  Liczby kwantowe są liczbami całkowitymi lub połówkowymi i są one związane z możliwymi wartościami skwantowanych wielkości fizycznych takich jak np. moment pędu, czy energia.

  Więcej
 • Zakaz Pauliego

  Zakaz Pauliego głosi, że nie może istnieć jednocześnie w atomie więcej niż jeden elektron, który jest opisany tymi samymi czterema liczbami kwantowymi: n, l, ml i ms. Zakaz Pauliego ogranicza zatem liczbę miejsc jakie mogą zajmować elektrony na danej powłoce i podpowłoce elektronowej.

  Więcej

Losowe zadania

 • gęstość cieczy

  W naczyniu o pojemności 9 dm3 znajduje się ciecz o masie 3 kg, Jak zmieni sie gęstość tej cieczy jeżeli masa wzrośnie 3 krotnie, a objętość zmaleje o połowę.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przekształcenia korzeni

  Wymień i krótko scharakteryzuj przekształcenia korzeni.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Protisty chorobotwórcze

  Protisty to bardzo zróżnicowana grupa organizmów. Poza gatunkami samożywnymi jak euglena zielona zaliczane są tu również bardzo groźne pasożyty. Wymień dwa gatunki protistów chorobotwórczych, niebezpiecznych dla człowieka.

  2 Odpowiedz Więcej
 • Długość fali

  Wiedząc, że częstotliwość fali świetlnej wynosi 5*1014 Hz, a prędkość w próźni wynosi 300 000 km/s, oblicz jaka jest długość tej fali w szkle o współczynniku załamania 1,51 względem próżni. 

  0 Odpowiedz Więcej
 • Czasowniki przechodnie i nieprzechodnie

  Podaj, które czasowniki są przechodnie, a ktróre nieprzechodnie. Jeść Biegać Tańczyć Spać Gotować Uciąć Zamknąć Patrzeć Zbierać Nosić

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
l
k • 2020-05-25 14:57:47
proste ze tak
śrub • 2020-05-25 14:08:01
Kfjdjdjdjdjckshsjs czy zrobiony z WF co to W co to znaczy wiem że to nie jest to że to n...
Jxjdjdhd • 2020-05-25 14:00:05
ok
jesi • 2020-05-25 09:40:18
trudne to działanie żeby dać odpowiedź chyba z 30 min to robiłem
siemaneczko • 2020-05-24 21:06:02