Ogłoszony w 1913 roku przez duńskiego fizyka Nielsa Bohra model atomu wodoru zbudowany jest z dodatnio naładowanego jądra, wokół którego na orbicie eliptycznej (np. kołowej) krąży elektron. Model ten nazywany jest modelem planetarnym, gdyż elektron krąży wokół jądra w sposób przypominający ruch planety wokół Słońca.
Rys. Model Bohra budowy atomu wraz z zaznaczonymi przybliżonymi rozmiarami jądra i średnicy całego atomu. Na rysunku nie są zachowane proporcje, gdyż jądro jest około 100 000 razy mniejsze od średnicy całego atomu.
Model Bohra jest pierwszym teoretycznym, kwantowym modelem atomu. W prosty sposób wyjaśnia on dyskretny rozkład widma emitowanego i absorbowanego przez atom. Model ten jest jednak wewnętrznie sprzeczny i nie do końca zgodny z rzeczywistością. Niemniej jednak ma on dużą wartość dydaktyczną jako punkt wyjścia do zrozumienia teorii bardziej nowoczesnej opartej na idach Louisa de Broglie`a, Wernera Heisenberga i Erwina Schrodingera.
Model Bohra budowy atomu wodoru
Polecamy również:
-
Postulaty Bohra
Model Bohra budowy atomu wodoru opiera się na dwóch założeniach, zwanych obecnie postulatami Bohra.Postulat 1. Elektron w atomie wodoru może przebywać tylko na takich orbitach, dla których jego moment pędu jest całkowitą wielokrotnością stałej Plancka podzielonej przez 2π. Orbita taka nazywana jest... Więcej »
-
Promień orbity i energia atomu wodoru
Pierwszy postulat Bohra, który nakłada kwantowanie momentu pędu elektronu w atomie wodoru powoduje, że elektron nie może przebywać w dowolnej odległości od jądra atomu. Promienie dozwolonych orbit, na których może przebywać elektron są ściśle określone (są kwantowane). Więcej »
-
Serie widmowe atomu wodoru
Linie widmowe atomu powstają w wyniku przejść elektronu pomiędzy dozwolonymi orbitami. Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (0)