Pierwszy postulat Bohra, który nakłada kwantowanie momentu pędu elektronu w atomie wodoru powoduje, że elektron nie może przebywać w dowolnej odległości od jądra atomu. Promienie dozwolonych orbit, na których może przebywać elektron są ściśle określone (są kwantowane). W celu znalezienia wartości promieni orbit należy założyć, że elektron krąży wokół jądra po torze kołowym oraz, że siłą dośrodkowych w tym ruchu jest siła oddziaływania Coulombowskiego pomiędzy dodatnim jądrem (protonem), a elektronem.
gdzie: Fd – siła dośrodkowa, FC – siła Coulomba, m – masa elektronu, v – liniowa prędkość elektronu, r – promień orbity, k0 = 1/4πε0 – stała fizyczna, ε0 – przenikalność elektryczna próżni, e – wartość ładunku elementarnego.
Łącząc ostatnią zależność ze wzorem na pierwszy postulat Bohra (rmv = nh/2π), po stosunkowo prostych przekształceniach otrzymamy:
Ostanie wyrażenie jest promieniem n-tej orbity atomu. Wyrażenie, które znajduje się przed n2 jest działaniem na samych wielkościach stałych. Daje ono wynik:
Jest to promień pierwszej dozwolonej orbity w atomie wodoru. Promień n-tej orbity można więc wyrazić następująco:
n – numer orbity (główna liczba kwantowa).
Kwantowanie promieni orbit sprawia, że energia atomu, znajdującego się w danym stanie również musi przyjmować ściśle określone wartości. Całkowita energia atomu jest sumą jego energii potencjalnej (Ep) i kinetycznej (Ek):
Odpowiednie energie są równe:
Zatem:
Zastępując promień orbity odpowiednim, wyprowadzonym wcześniej wyrażeniem, otrzymamy wzór na całkowitą energię atomu wodoru, znajdującego się w danym stanie kwantowym:
Wyrażenie znajdujące się przed 1/n2 jest działaniem na wielkościach stałych. Daje ono wynik:
Jest to energia stanu podstawowego atomu wodoru, tj. stanu, w którym elektron znajduje się na pierwszej dozwolonej orbicie. Energię atomu w stanie wzbudzonym można obliczyć ze wzoru:
Promień orbity i energia atomu wodoru – przykład.
Oblicz promień trzeciej dozwolonej orbity atomu wodoru oraz całkowitą energię atomu, znajdującego się w tym stanie?
Rozwiązanie: