Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zwierciadło sferyczne wypukłe

Zwierciadło sferyczne wypukłe to zwierciadło, którego powierzchnią odbijającą promienie świetlne jest zewnętrzna powierzchnia kuli, czyli sfera. W celu utworzenia konstrukcji obrazu powstającego w tego typu zwierciadle, należy zdefiniować jego oś optyczną oraz ognisko (F). Oś optyczna, podobnie jak w przypadku zwierciadła wklęsłego, jest prostą, która przechodzi przez środek zwierciadła i środek jego krzywizny (O). Ognisko jest natomiast punktem, który w przypadku zwierciadła wklęsłego znajduje się po przeciwnej stronie powierzchni odbijającej niż przedmiot – jest to tzw. ognisko pozorne. Ogniskowa, czyli odległość ogniska od zwierciadła jest więc w tym przypadku zawsze ujemna.
Zwierciadła wypukłe dają zawsze obrazy pozorne, pomniejszone i proste.

Na rysunku przedstawiono konstrukcję obrazu, powstającego w zwierciadle wypukłym. Do jego budowy wykorzystano dwa promienie świetlne, wychodzące z jednego końca przedmiotu.
Promień pierwszy, który biegnie równolegle do osi optycznej, po odbiciu od zwierciadła zostaje rozproszony tak, że jego przedłużenie przechodzi przez ognisko pozorne.
Promień drugi, który pada na środek zwierciadła pod kątem α, zgodnie z prawem odbicia światła, odbija

Zobacz również

  • Zwierciadło płaskie

    Zwierciadło płaskie jest najprostszym i najczęściej spotykanym rodzajem zwierciadła. Tworzy je płaska i wypolerowana powierzchnia, która w idealnym przypadku nie absorbuje, ani nie rozprasza światła – jedynie odbija promienie świetlne.

    Więcej
  • Zwierciadło sferyczne wklęsłe

    Zwierciadło sferyczne wklęsłe to zwierciadło, którego powierzchnią odbijającą promienie świetlne jest wewnętrzna powierzchnia kuli, czyli sfera.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
ids
2017-05-15 15:02:38
dobrze wytłumaczone
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11