Schemat budowy oka i wady wzroku

Oko jest narządem wzroku umożliwiającym widzenie. Patrząc z punktu widzenia optyki, oko stanowi układ powierzchni kulistych, które załamują promienie światła.

Budowa oka

Schemat budowy oka przedstawia poniższy rysunek.
budowa oka - schemat

Rys. Monika Pilch

Oko stanowi przyrząd optyczny podobny do aparatu fotograficznego, ponieważ widzenie przedmiotu umieszczonego w naszym polu widzenia odbywa się na tej samej zasadzie. Promienie świetlne skierowane od obrazu załamują się w soczewce wypukłej i tworzą na siatkówce obraz. Obraz ten jest pomniejszony, odwrócony i rzeczywisty. Układ optyczny oka zbudowany jest z soczewki wypukłej osłoniętej tęczówką wewnątrz której znajduje się źrenica, której średnica zmienia się w zależności od natężenia światła padającego na oko. W aparacie fotograficznym znajduje się soczewka obiektywu, której role w budowie oka spełnia rogówka i soczewka oka, natomiast rolę przesłony pełni w oku tęczówka, a kliszy siatkówka.

Światło, które wpada do oka zanim dotrze do siatkówki, która przekształca i odbiera bodźce świetlne za pośrednictwem nerwów przekazując wrażenie wzrokowe, biegnie przez rogówkę (soczewkę o stałej ogniskowej), ciecz wodnistą, tęczówkę (pierścień otaczający źrenicę), soczewkę (dysk położony na tęczówce) ora ciałko szkliste.  Rogówka, ciecz wodnista, ciałko szkliste, soczewka stanowią układ który skupia promienie świetlne w taki sposób, aby na siatkówce powstał ostry obraz przedmiotu, który jest obserwowany. Dlatego też soczewka posiada własność zwaną akomodacją (zdolność skupiająca, zbierająca oka) dzięki której posiada możliwość zmiany swojego kształtu, a tym samym i mocy optycznej. Odpowiednie mięśnie pozwalają na zmiany kształtu soczewki (ogniskowanie na siatkówce przedmiotu) , aby oko mogło oglądać ostre obrazy w odległości od kilku do kilkunastu cm aż do nieskończoności.

Wady wzroku

Ostre widzenie występuje wtedy gdy ogniskowa obrazu pokrywa się w pełni z siatkówką. Główne wady wzroku powstają wtedy, gdy oko nie może zogniskować światła na siatkówce. Jedną z głównych przyczyn wad wzroku jest niedoskonałość soczewki, gdyż jest przyrządem optycznym na którym występują wady optyczne, które powodują zniekształcanie obrazu. Ponadto soczewka w miarę starzenia się traci swoje właściwości, co wiąże się z obniżeniem jej zdolności ogniskowania. Innymi przyczynami występowania wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm są poza zaburzeniami budowy oka zdolność akomodacyjna soczewki jak również rogówki. Korekt wyżej wymienionych wad dokonuje się za pomocą odpowiednio dobranych szkieł.

Polecamy również:

  • Dalekowzroczność

    Dalekowzroczność jest wadą wzroku, w której występuje zbyt mała zdolność skupiająca układu optycznego. Więcej »

  • Krótkowzroczność

    Krótkowzroczność jest wadą, w której układ optyczny posiada zbyt dużą zdolność skupiającą. Promienie świetlne ogniskują przed siatkówką, w związku z czym obraz oddalonego przedmiotu tworzy się przed siatkówką. Wyróżniamy trzy rodzaje krótkowzroczności: Więcej »

  • Astygmatyzm

    Astygmatyzm, inaczej zwany układ niezborny, jest wadą wzroku gdzie krzywizny załamywania soczewki bądź rogówki są nierówne, w związku z czym nie występuje jedno ognisko promieni światła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27