Oko jest narządem wzroku umożliwiającym widzenie. Patrząc z punktu widzenia optyki, oko stanowi układ powierzchni kulistych, które załamują promienie światła.
Budowa oka
Schemat budowy oka przedstawia poniższy rysunek.
Rys. Monika Pilch
Oko stanowi przyrząd optyczny podobny do aparatu fotograficznego, ponieważ widzenie przedmiotu umieszczonego w naszym polu widzenia odbywa się na tej samej zasadzie. Promienie świetlne skierowane od obrazu załamują się w soczewce wypukłej i tworzą na siatkówce obraz. Obraz ten jest pomniejszony, odwrócony i rzeczywisty. Układ optyczny oka zbudowany jest z soczewki wypukłej osłoniętej tęczówką wewnątrz której znajduje się źrenica, której średnica zmienia się w zależności od natężenia światła padającego na oko. W aparacie fotograficznym znajduje się soczewka obiektywu, której role w budowie oka spełnia rogówka i soczewka oka, natomiast rolę przesłony pełni w oku tęczówka, a kliszy siatkówka.
Światło, które wpada do oka zanim dotrze do siatkówki, która przekształca i odbiera bodźce świetlne za pośrednictwem nerwów przekazując wrażenie wzrokowe, biegnie przez rogówkę (soczewkę o stałej ogniskowej), ciecz wodnistą, tęczówkę (pierścień otaczający źrenicę), soczewkę (dysk położony na tęczówce) ora ciałko szkliste. Rogówka, ciecz wodnista, ciałko szkliste, soczewka stanowią układ który skupia promienie świetlne w taki sposób, aby na siatkówce powstał ostry obraz przedmiotu, który jest obserwowany. Dlatego też soczewka posiada własność zwaną akomodacją (zdolność skupiająca, zbierająca oka) dzięki której posiada możliwość zmiany swojego kształtu, a tym samym i mocy optycznej. Odpowiednie mięśnie pozwalają na zmiany kształtu soczewki (ogniskowanie na siatkówce przedmiotu) , aby oko mogło oglądać ostre obrazy w odległości od kilku do kilkunastu cm aż do nieskończoności.
Wady wzroku
Ostre widzenie występuje wtedy gdy ogniskowa obrazu pokrywa się w pełni z siatkówką. Główne wady wzroku powstają wtedy, gdy oko nie może zogniskować światła na siatkówce. Jedną z głównych przyczyn wad wzroku jest niedoskonałość soczewki, gdyż jest przyrządem optycznym na którym występują wady optyczne, które powodują zniekształcanie obrazu. Ponadto soczewka w miarę starzenia się traci swoje właściwości, co wiąże się z obniżeniem jej zdolności ogniskowania. Innymi przyczynami występowania wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm są poza zaburzeniami budowy oka zdolność akomodacyjna soczewki jak również rogówki. Korekt wyżej wymienionych wad dokonuje się za pomocą odpowiednio dobranych szkieł.