Oko jest narządem wzroku umożliwiającym widzenie. Patrząc z punktu widzenia optyki, oko stanowi układ powierzchni kulistych, które załamują promienie światła.
Budowa oka
Schemat budowy oka przedstawia poniższy rysunek.
Rys. Monika Pilch
Oko stanowi przyrząd optyczny podobny do aparatu fotograficznego, ponieważ widzenie przedmiotu umieszczonego w naszym polu widzenia odbywa się na tej samej zasadzie. Promienie świetlne skierowane od obrazu załamują się w soczewce wypukłej i tworzą na siatkówce obraz. Obraz ten jest pomniejszony, odwrócony i rzeczywisty. Układ optyczny oka zbudowany jest z soczewki wypukłej osłoniętej tęczówką wewnątrz której znajduje się źrenica, której średnica zmienia się w zależności od natężenia światła padającego na oko. W aparacie fotograficznym znajduje się soczewka obiektywu, której role w budowie oka spełnia rogówka i soczewka oka, natomiast rolę przesłony pełni w oku tęczówka, a kliszy siatkówka.
Światło, które wpada do oka zanim dotrze do siatkówki, która przekształca i odbiera bodźce świetlne za pośrednictwem nerwów przekazując wrażenie wzrokowe, biegnie przez rogówkę (soczewkę o stałej ogniskowej), ciecz wodnistą, tęczówkę (pierścień otaczający źrenicę), socz