Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wady wzroku – rodzaje

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wady wzroku - rodzaje

- krótkowzroczność

- dalekowzroczność

- astygmatyzm

Krótkowzroczność jest to wada wzroku, w której równoległe promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny są skupiane przed siatkówką, a nie jak to ma miejsce w oku miarowym na siatkówce. W efekcie tego osoba krótkowzroczna nie może uzyskać prawidłowej ostrości przedmiotów położonych w dużej odległości od oka (obraz przedmiotów widzianych z bliska jest prawidłowy, a z daleka „rozmyty”).

Najczęstszą przyczyną krótkowzroczności jest zbyt długa gałka oczna (krótkowzroczność osiowa). Rzadziej wadliwe widzenie spowodowane jest nieprawidłowym (zbyt wypukłym) kształtem soczewki albo rogówki (krótkowzroczność krzywiznowa). Innym powodem krótkowzroczności może być wzrost współczynnika załamania soczewki, który pojawia w czasie zaćmy albo cukrzycy (krótkowzroczność refrakcyjna). Korekcja wady w przypadku krótkowzroczności polega na używaniu okularów lub soczewek rozpraszających o mocy ujemnej (tzw. minusów).

Krótkowzroczność wady wzroku
Krótkowzroczność. Góra: bieg promieni światła w oku krótkowzrocznym,
dół: bieg promieni światła po korekcji przez soczewkę okularów./
A. Baris Toprak, CryptWizard (27.03.2007)/commons.wikimedia.org 

Dalekowzroczność  (nadwzroczność) jest to wada wzroku, w której równoległe promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny są skupiane za siatkówką, a nie jak to ma miejsce w oku miarowym na siatkówce.

Polecamy również:

  • Choroby oczu – przyczyna, objawy, charakterystyka

    Jaskra jest to choroba oczu spowodowana  nadmierną produkcją cieczy wodnistej, czyli płynu wypełniającego wnętrze komór oka (przedniej i tylnej). Stan taki prowadzi do wzrostu ciśnienie w gałce ocznej, co skutkuje uszkodzeniem nerwu wzrokowego i siatkówki. Jaskra jest poważną... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =