Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa oka i funkcje – schemat

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Oko jest to narząd receptorowym umożliwiającym odbiór wrażeń wzrokowych.

W skład narządu wzroku wchodzi:

• gałka oczna
• aparat ruchowy
• narządy dodatkowe

Budowa oka

Gałka oczna położona jest w kostnym wgłębieniu czaszki, czyli oczodole. Ma kształt zbliżony do kuli o średnicy około 25 mm. Ściana gałko ocznej zbudowana jest z sprężystej błony, którą można podzielić na trzy warstwy:

zewnętrzną, którą stanowi błona włóknista
środkową, którą stanowi błona naczyniowa
wewnętrzną (czuciową), którą stanowi siatkówka

Błonę zewnętrzną tworzy pokrywająca przednią część oka rogówka oraz twardówka, która otacza tylną część oka, położoną od strony oczodołu. Rogówka jest uwypukloną przezroczystą warstwą, która przepuszcza i załamuje promienie świetlne. Pozbawiona naczyń krwionośnych, ale jest dobrze unerwiona, dzięki czemu pełni funkcje ochronne (przy dotknięciu reaguje bólem i łzawieniem). Twardówka to nieprzezroczysta, biała błona nadająca oku kształt i chroniąca go przed urazami. Zbudowana z włókien tkani łącznej, jest słabo unaczyniona i unerwiona.

Błona środkowa (naczyniowa) składa się z trzech części: naczyniówki, tęczówki i ciała rzęskowego. Przednią część błony naczyniowej stanowi

Polecamy również:

  • Wady wzroku – rodzaje

    Krótkowzroczność jest to wada wzroku, w której równoległe promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny są skupiane przed siatkówką, a nie jak to ma miejsce w oku miarowym na siatkówce. W efekcie tego osoba krótkowzroczna nie może uzyskać prawidłowej... Więcej »

  • Choroby oczu – przyczyna, objawy, charakterystyka

    Jaskra jest to choroba oczu spowodowana  nadmierną produkcją cieczy wodnistej, czyli płynu wypełniającego wnętrze komór oka (przedniej i tylnej). Stan taki prowadzi do wzrostu ciśnienie w gałce ocznej, co skutkuje uszkodzeniem nerwu wzrokowego i siatkówki. Jaskra jest poważną... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =