Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym.
Jaja owsika ludzkiego |
Cykl rozwojowy owsika:
Zapłodniona samica owsika składa jaja (dojrzewają w ciągu 4-6 godzin) w okolicy otworu odbytowego człowieka, co wywołuje silny świąd. Drapanie swędzących miejsc powoduje zanieczyszczenie rąk (jaja dostają się pod paznokcie), co skutkuje przenoszeniem jaj z rąk do jamy ustnej. Z połkniętych jaj w jelicie cienkim wylegają się larwy, które dojrzewają najczęściej w jelicie grubym (lub w wyrostku robaczkowym). Samce ginę po kopulacji, samice mogą żyć do 4 tygodni. Ciężarna samica przedostaje się w okolice otworu odbytowego i składa u jego wylotu (w tym stadium owsiki potrzebują tlenu) ponad tysiąc jaj w lepkiej wydzielinie. U kobiet jaja mogą być składane również w okolicy pochwy. Gdy jaja dostaną się do jamy ustnej cykl znów powtarza się.
Zarażenie owsikami może nastąpić także na drodze retroinwazji –larwy opuszczają otoczkę jajową i wracają przez odbytnicę do jelita grubego.
Cykl życiowy owsika ludzkiego |