Cykl rozwojowy owsika

Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym.

 

Jaja owsika ludzkiego
Jaja owsika ludzkiego

Cykl rozwojowy owsika:

Zapłodniona samica owsika składa jaja (dojrzewają w ciągu 4-6 godzin) w okolicy otworu odbytowego człowieka, co wywołuje silny świąd. Drapanie swędzących miejsc powoduje zanieczyszczenie rąk (jaja dostają się pod paznokcie), co skutkuje przenoszeniem jaj z rąk do jamy ustnej. Z połkniętych jaj w jelicie cienkim wylegają się larwy, które dojrzewają najczęściej w jelicie grubym (lub w wyrostku robaczkowym). Samce ginę po kopulacji, samice mogą żyć do 4 tygodni. Ciężarna samica przedostaje się w okolice otworu odbytowego i składa u jego wylotu (w tym stadium owsiki potrzebują tlenu) ponad tysiąc jaj w lepkiej wydzielinie. U kobiet jaja mogą być składane również w okolicy pochwy. Gdy jaja dostaną się do jamy ustnej cykl znów powtarza się.

Zarażenie owsikami może nastąpić także na drodze retroinwazji –larwy opuszczają otoczkę jajową i wracają przez odbytnicę do jelita grubego.

Cykl życiowy owsika ludzkiego
Cykl życiowy owsika ludzkiego

Polecamy również:

  • Nicienie - rozmnażanie, rozwój i znaczenie

    Nicienie są na ogół rozdzielnopłciowe. Wiele z nich cechuje dymorfizm płciowy. Najczęściej samica jest większa od samca. Narządy rozrodcze mają postać cewek. Więcej »

  • Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

    Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest organizmem rozdzielnopłciowym o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samice są większe, mierzą od 20-40 cm, same osiągają długość około 14 cm i mają charakterystycznie haczykowato zagięty tylni koniec ciała. Więcej »

  • Włosień kręty - cykl rozwojowy

    Włosień kręty (Trichinella spiralis) jest niewielkim ale bardzo groźnym pasożytem. Cechuje go dymorfizm płciowy. Samice osiągają ok. 2-5 mm a samce ok. 1,5 mm. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
git k
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk • 2021-05-14 20:27:26
Dziękuje
Zuza • 2021-05-14 15:53:42
JD
JD • 2021-05-14 14:44:06
k
k • 2021-05-14 10:37:06
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31