Nicienie - rozmnażanie, rozwój i znaczenie

Romnażanie i rozwój nicieni

Nicienie są na ogół rozdzielnopłciowe. Wiele z nich cechuje dymorfizm płciowy. Najczęściej samica jest większa od samca. Narządy rozrodcze mają postać cewek. U samic są najczęściej parzyste i tworzą jajniki, jajowody i macice łączące się we wspólną pochwę, która zakończona jest otworem płciowym uchodzącym na zewnątrz po brzusznej stronie ciała. Samce posiadają pojedyncze jądro, nasieniowód i przewód wytryskowy, który uchodzi do kloaki, (końcowego odcinak przewodu pokarmowego wspólnego z układem wydalniczym i/lub rozrodczym). 

U nicieni dochodzi do zapłodnienia zewnętrznego. Samce często giną po kopulacji. Samice są najczęściej jajorodne, rzadko jajożyworodne (włosień kręty). Liczba jaj jest zróżnicowana – od kilku (u form wolno żyjących) do nawet miliona (u pasożytów). Jajo początkowo rozwija się w macicy, następnie zostaje złożone i zapłodnione przez samca.

Niektórzy badacze uważają, że u nicieni występuje rozwój złożony (ich zdaniem z osłon jajowych wykluwa się larwa), inni obstają przy tym, że jest to rozwój prosty (z jaja wykluwa się postać młodociana). W tym opracowaniu skłaniamy się ku pierwszej wersji. Larwa kilkakrotnie przechodzi linienie, w czasie którego zrzuca oskórek pokrywający ciało oraz wyścielający przednią i tylną część jelita.

Niektóre nicienie są monokseniczne, co oznacza, że przechodzą cykl rozwojowy, w którym występuje tylko jeden żywiciel. Inne, które pasożytują w osobnikach należących do różnych gatunków nazywamy poliksenicznymi.

Znaczenie nicieni

Znaczenie nicieni:

1. Nicienie pasożytnicze:

• u człowieka wywołują uciążliwe a niekiedy i groźne choroby (glistnica, owsica, włośnica, słoniowacizna);

• atakując zwierzęta hodowlane obniżają ich wydajność i wartość;

• atakując rośliny uprawne (węgorek pszeniczny atakuje zboża, mątwik buraczany pasożytuje na burach, rzepaku i kapuście) obniżają plony;

2. Nicienie wolno żyjące nie mają większego znaczenie gospodarczego:

• gatunki żyjące w glebie i butwiejących liściach biorą udział w obiegu materii w przyrodzie;

Caenorhabdits elegans ze względu na prostą budowę jest dobry obiektem do badań genetycznych nad ekspresją genów;

Polecamy również:

  • Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

    Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest organizmem rozdzielnopłciowym o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samice są większe, mierzą od 20-40 cm, same osiągają długość około 14 cm i mają charakterystycznie haczykowato zagięty tylni koniec ciała. Więcej »

  • Cykl rozwojowy owsika

    Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym. Więcej »

  • Włosień kręty - cykl rozwojowy

    Włosień kręty (Trichinella spiralis) jest niewielkim ale bardzo groźnym pasożytem. Cechuje go dymorfizm płciowy. Samice osiągają ok. 2-5 mm a samce ok. 1,5 mm. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
Shiro
2021-06-09 15:04:12
Błąd - zapłodnienie jest wewnętrzne.
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43