Pierścienice to grupa zwierząt obejmująca ok. 9 tysięcy gatunków żyjących w morzach, wodach słodkich, glebie i ściółce. Większość prowadzi wolno żyjący tryb życia, nieliczne są pasożytami (pijawki). Zaliczamy do nich drapieżników, filtratorów, mułożerców i glebożerców.
Pierścienice należą do trójwarstwowców. Posiadają wtórną jamę ciała – celomę, która znajduje się pomiędzy układem pokarmowym a mięśniami. Wypełniona jest płynem, który pełni rolę szkieletu hydraulicznego i pośredniczy w wymianie substancji i gazów oddechowych pomiędzy układem krwionośnym a komórkami ciała.
Budowa ciała pierścienic
Zewnętrzną powłokę ciała stanowi wór powłokowo-mięśniowy, który składa się jednowarstwowego nabłonka oraz cienkiej warstwy mięśni okrężnych i grubszej podłużnych (czasem występują także mięśnie poprzeczne i skośne). Wytworami nabłonka jest chitynowy oskórek i śluz.
Pierścienice to robakokształtne zwierzętami o wydłużonym, na ogół obłym ciele. Cechuje je segmentacja, czyli podział na wyraźne pierścienie – metamery (stąd nazwa pierścienice), które powtarzają się wzdłuż długiej osi ciała. Segmenty oddzielone są od siebie przegrodami poprzecznymi, czyli septami. U skąposzczetów i wieloszczetów