Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Nicienie

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nicienie są to zwierzęta, które opanowały wszystkie typy środowisk występujących na kuli ziemskiej. Są wolno żyjące lub prowadzą pasożytniczy tryb życia. Występują głównie w wodach, glebie oraz w ciele innych organizmów (roślinnych i zwierzęcych). Spotkać je możemy także w bardzo nieprzyjaznych środowiskach tj. głębiny morskie, gorące źródła czy wysokogórskie tereny.

Nicienie mają obłe, dwubocznie symetryczne, nieczłonowane ciało zwężające się na końcach. Brak wyodrębnionej głowy. Są niewielkich rozmiarów (przeciętnie kilka milimetrów, choć spotykane są gatunki osiągające ok. 1 metra długości).

Zewnętrzną powłokę ciała stanowi wór powłokowo-mięśniowy, który składa się z oskórka, nabłonka i mięśni. Kolagenowy elastyczny oskórek zwany kutikulą jest przepuszczalny dla wody i gazów oraz niektórych związków chemicznych. Chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych a w przypadku pasożytów przez strawieniem przez enzymy wydzielane przez żywiciela. Pod oskórkiem znajduje się jednowarstwowy nabłonek zwany hypodermą, który ma budowę komórkową lub syncytialną. Hypoderma często tworzy wałki hypodermalne, czyli zgrubienia wysunięte w kierunku jam ciała, które rozdzielają mięsnie

Polecamy również:

 • Nicienie - rozmnażanie, rozwój i znaczenie

  Nicienie są na ogół rozdzielnopłciowe. Wiele z nich cechuje dymorfizm płciowy. Najczęściej samica jest większa od samca. Narządy rozrodcze mają postać cewek. Więcej »

 • Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

  Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest organizmem rozdzielnopłciowym o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samice są większe, mierzą od 20-40 cm, same osiągają długość około 14 cm i mają charakterystycznie haczykowato zagięty tylni koniec ciała. Więcej »

 • Cykl rozwojowy owsika

  Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym. Więcej »

 • Włosień kręty - cykl rozwojowy

  Włosień kręty (Trichinella spiralis) jest niewielkim ale bardzo groźnym pasożytem. Cechuje go dymorfizm płciowy. Samice osiągają ok. 2-5 mm a samce ok. 1,5 mm. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =