Układ wydalniczy człowieka – budowa i funkcje

Układ wydalniczy człowieka składa się z nerek oraz dróg wyprowadzających mocz, do których zaliczamy: moczowody, pęcherz  moczowy oraz cewkę moczową.

Nerki są parzystymi narządami położonymi w tylnej części jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Otoczone są łącznotkankową torebką, która chroni je przed urazami mechanicznymi. W przekroju podłużnym wyróżnić możemy część zewnętrzną – korę oraz część wewnętrzną – rdzeń. Rdzeń utworzony jest przez stożkowate struktury, czyli piramidy nerkowe, których wierzchołki tzw. brodawki skierowane są do wnętrza nerki. We wnęce nerki znajdują są miedniczki nerkowe, do których kanaliki zbiorcze doprowadzają mocz powstający w nefronie, czyli podstawowej jednostce strukturalno-funkcjonalnej nerki. Z miedniczek mocz spływa do moczowodów, następnie do pęcherza moczowego.

Moczowody to parzyste przewody łączące nerki z pęcherzem moczowym. Wyścielone są błoną śluzową a ich ściany mają dobrze rozwiniętą warstwę mięśniową. Skurcz mięśni gładkich moczowodów powoduje przesuwanie się moczu do pęcherza moczowego.

Pęcherz moczowy jest nieparzystym narządem będącym zbiornikiem moczu. Jego ściany są bardzo rozciągliwe, dlatego może on pomieścić nawet do 1 litra moczu, który spływa do niego stale, a usuwany jest okresowo. Opróżnianie pęcherza odbywa się dzięki skurczom mięśni wypieraczy.

Cewka moczowa to przewód wyprowadzający mocz na zewnątrz będący końcową częścią układu wydalniczego. Ponad to u mężczyzn cewka służy także do wyprowadzania nasienia. Ujście cewki znajduję się w przedsionku pochwy (u kobiet) lub na końcu prącia (u mężczyzn). Mocz wydostaje się na zewnątrz, dzięki rozkurczowi mięśni zwieraczy, których praca jest zależna od naszej woli.

Funkcją układu moczowego jak sama nazwa  jest wydalanie, czyli usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, czyli produktów przemian azotowych (u człowieka głównie mocznik), dwutlenku węgla i wody. Układ wydalniczy odpowiada także za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego płynów ustrojów (osmoregulacja) oraz równowagi kwasowo-zasadowej

Układ wydalniczy

Układ wydalniczy człowieka/M.Komorniczak (10.07.2010)/
commons.wikimedia.org

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje nerki

  Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

 • Etapy powstawania moczu

  Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

 • Choroby układu wydalniczego

  Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

 • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

  Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

 • Cewka moczowa

  Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 4 + 5 =
Frytek
2023-02-16 21:32:33
Siema ma ktoś odpowiedzi do tego
Kalamaka
2022-03-13 17:38:32
Super dzieki
Babcia Gienia
2022-02-22 18:59:34
Dostałem 3 więc no
Kate
2021-02-24 18:26:37
Według mnie niezbyt dokładne, ale jest ok
Nina
2019-01-25 15:50:42
Dobrze napisane
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23