Pęcherz moczowy to narząd układu wydalniczego odpowiedzialny za gromadzenie powstałego w nerkach moczu. Napływ moczu z nerek odbywa się nieustanie, natomiast opróżnienie następuje okresowo przez cewkę moczową. Pojemność nierozciągniętego pęcherza to 250-500 ml, jednak dzięki elastycznej ścianie, zbudowanej z mięśni gładkich, może rozciągnąć się nawet do objętości 1000 ml. W ścianie pęcherza moczowego obecne są receptory wrażliwe na rozciąganie. W momencie przekroczenia granicy rozciągnięcia ściany pęcherza tj. jego przepełnienia receptory wysyłają sygnały odruchowe do zwieraczy cewki, utrzymujących mocz w pęcherzu. W wyniku bodźca następuje rozluźnienie mięśni i opróżnienie pęcherza.
Budowa pęcherza moczowego
Kształt pęcherza zależy od jego wypełnienia. Pełny pęcherz przyjmuje kulisty kształt, pusty spłaszcza się przednio-tylnie. W budowie pęcherza moczowego wyróżnia się trzy części:
- szczyt pęcherza (część skierowana ku górze i przodowi)
- dno pęcherza (część dolna)
- trzon pęcherza (część zlokalizowana pomiędzy dnem a szczytem)
Ściana pęcherza moczowego zbudowana jest z 3 warstw: błony śluzowej, błony mięśniowej (zbudowanej z mięśni gładkich), błony zewnętrznej (przylegającej do otrzewnej, utrzymuje pęcherz w odpowiednim miejscu w ciele).