Pęcherz moczowy

Pęcherz moczowy to narząd układu wydalniczego odpowiedzialny za gromadzenie powstałego w nerkach moczu. Napływ moczu z nerek odbywa się nieustanie, natomiast opróżnienie następuje okresowo przez cewkę moczową. Pojemność nierozciągniętego pęcherza to 250-500 ml, jednak dzięki elastycznej ścianie, zbudowanej z mięśni gładkich, może rozciągnąć się nawet do objętości 1000 ml. W ścianie pęcherza moczowego obecne są receptory wrażliwe na rozciąganie. W momencie przekroczenia granicy rozciągnięcia ściany pęcherza tj. jego przepełnienia receptory wysyłają sygnały odruchowe do zwieraczy cewki, utrzymujących mocz w pęcherzu. W wyniku bodźca następuje rozluźnienie mięśni i opróżnienie pęcherza.

Budowa pęcherza moczowego

Kształt pęcherza zależy od jego wypełnienia. Pełny pęcherz przyjmuje kulisty kształt, pusty spłaszcza się przednio-tylnie. W budowie pęcherza moczowego wyróżnia się trzy części:
szczyt pęcherza (część skierowana ku górze i przodowi)
dno pęcherza (część dolna)
trzon pęcherza (część zlokalizowana pomiędzy dnem a szczytem)

 Ściana pęcherza moczowego zbudowana jest z 3 warstw: błony śluzowejbłony mięśniowej (zbudowanej z mięśni gładkich), błony zewnętrznej (przylegającej do otrzewnej, utrzymuje pęcherz w odpowiednim miejscu w ciele).

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje nerki

  Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

 • Etapy powstawania moczu

  Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

 • Choroby układu wydalniczego

  Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

 • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

  Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

 • Cewka moczowa

  Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43