Profilaktyka układu moczowego

Układ moczowy jest narażony na szereg chorób, które można wcześnie wykryć dzięki odpowiednim badaniom diagnostycznym takim jak: badania moczu, USG jamy brzusznej, urografia.

Badanie moczu jest jednym z podstawowych metod diagnostyki ogólnego stanu zdrowia. Daje obraz ewentualnych nieprawidłowości przemian metabolicznych takich jak cukrzyca czy choroby wątroby. Służy do diagnostyki nerek i układu moczowego. Polega na ocenie właściwości fizykochemicznych moczu m.in. pH, barwy, przejrzystości, ciężaru właściwego oraz pozwala na wykrycie obecności leukocytów, erytrocytów, bilirubiny, ketonów, innych białek i azotynów.

USG jamy brzusznej jest metodą diagnostyki obrazowej z zastosowaniem fal ultradźwiękowych. Jest metodą nieinwazyjną, która pozwala na wgląd w stan narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, w tym nerek. Badanie USG pozwala wykryć anomalie w budowie narządu, zmiany nowotworowe, ciała obce takie jak kamienie nerkowe czy żółciowe.

Urografia również jest metodą diagnostyki obrazowej. Wykorzystywane są w niej promienie rentgenowskie, które uwidaczniają podany dożylnie środek cieniujący (kontrastowy). Dzięki temu możliwe jest lepsze niż przy pomocy USG zobrazowanie elementów układu moczowego. 

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje nerki

  Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

 • Etapy powstawania moczu

  Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

 • Choroby układu wydalniczego

  Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

 • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

  Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

 • Cewka moczowa

  Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43