Układ moczowy jest narażony na szereg chorób, które można wcześnie wykryć dzięki odpowiednim badaniom diagnostycznym takim jak: badania moczu, USG jamy brzusznej, urografia.
Badanie moczu jest jednym z podstawowych metod diagnostyki ogólnego stanu zdrowia. Daje obraz ewentualnych nieprawidłowości przemian metabolicznych takich jak cukrzyca czy choroby wątroby. Służy do diagnostyki nerek i układu moczowego. Polega na ocenie właściwości fizykochemicznych moczu m.in. pH, barwy, przejrzystości, ciężaru właściwego oraz pozwala na wykrycie obecności leukocytów, erytrocytów, bilirubiny, ketonów, innych białek i azotynów.
USG jamy brzusznej jest metodą diagnostyki obrazowej z zastosowaniem fal ultradźwiękowych. Jest metodą nieinwazyjną, która pozwala na wgląd w stan narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, w tym nerek. Badanie USG pozwala wykryć anomalie w budowie narządu, zmiany nowotworowe, ciała obce takie jak kamienie nerkowe czy żółciowe.
Urografia również jest metodą diagnostyki obrazowej. Wykorzystywane są w niej promienie rentgenowskie, które uwidaczniają podany dożylnie środek cieniujący (kontrastowy). Dzięki temu możliwe jest lepsze niż przy pomocy USG zobrazowanie elementów układu moczowego.