Niewydolność nerek - znaczenie dializ

Kto potrzebuje dializy?

Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w oczekiwaniu na przeszczep nerek oraz chorujący na niewydolność nerek.

Na czym polega dializa?

Za pomocą tej metody usuwa się z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, takie jak na przykład mocznik. Również stosuje się dializę w przypadku zatrucia organizmu, w celu pozbycia się toksycznej substancji z krwi. Najczęściej wykonuje się hemodializę. Podczas zabiegu, szkodliwe produkty przemiany materii z krwi pacjenta przechodzą przez sztuczną błonę półprzepuszczalną. Krew jest wielokrotnie przepompowywana na zewnątrz ciała do urządzenia zwanego dializatorem, a następnie oczyszczona trafia z powrotem do pacjenta. Zabieg ten jest wykonywany tylko w warunkach szpitalnych.

Dializator
Dializator

Polecamy również:

  • Budowa i funkcje nerki

    Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

  • Etapy powstawania moczu

    Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

  • Choroby układu wydalniczego

    Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

  • Cewka moczowa

    Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

  • Pęcherz moczowy

    Pęcherz moczowy to narząd układu wydalniczego odpowiedzialny za gromadzenie powstałego w nerkach moczu. Napływ moczu z nerek odbywa się nieustanie, natomiast opróżnienie następuje okresowo przez cewkę moczową. Pojemność nierozciągniętego pęcherza to 250-500 ml, jednak dzięki elastycznej ścianie, zbudowanej z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26