Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rozmnażanie ryb

Większość ryb jest rozdzielnopłciowa. U niektórych gatunków spotykamy się z dymorfizmem płciowym.

Na ogół ryby są jajorodne. Samica składa dużą ilość jaj otoczonych galaretowatą osłonką tzw. ikrę.

Ikra Symphysodon discus

Ikra Symphysodon discus/M. Kraus (17.05.2006)/commons.wikimedia.org

Następnie samic polewa ikrę mleczkiem, czyli spermą. Z zapłodnionych jaj wylęgają się larwy zwane narybkiem, które są często nie podobne do postaci dorosłych. Ryby jajorodne to np. węgorz, karp czy ciernik.

Zapłodnienie może być zewnętrzne lub wewnętrzne. Niektóre ryby posiadają narządy kopulacyjne powstałe przez przekształcenie płetw odbytowych lub brzusznych (np. gonopodia u rekinów). Rzadziej ryby są jajożyworodne (np. mieczyki i gupiki) lub żyworodne (niektóre gatunki ryb chrzęstnoszkieletowych i trzonopłetwych), co oznacza, że rodzą w pełni ukształtowane młode.

Ryby odbywają gody zwane tarłem, w specjalnych miejscach rozrodu czyli tarliskach. W czasie godów wiele gatunków wabi swoich partnerów za pomocą jaskrawych barw lub sygnałów świetlnych.

Tarło bojowników
Tarło pary bojowników syjamskich/ZooFari (16.06.2009)/commons.wikimedia.org

Niektóre gatunki ryb w celu złożenia jaj odbywają dalekie i często niebezpieczne wędrówki.

Wędrówki anadromiczne odbywają łososiowate i jesiotrowate, które żyją w morzach ale rozmnażają się w wodach słodkich. Na tarło płyną więc do górskich

Zobacz również

 • Budowa i szkielet ryby

  Ryby mają ciało o różnorodnych kształtach, które zależą głównie od tryby życia i zajmowanego środowiska. Najczęściej jest to kształt opływowy, wrzecionowaty, który jest charakterystyczny dla ryb żyjących w wodach szybko płynących (np. tuńczyków, śledzi czy makreli). Spotykamy także ryby o ciele...

  Więcej
 • Układ krwionośny i oddychanie ryb

  Krążenie ryb Ryby posiadają zamknięty układ krwionośny z jednym obiegiem. Krew ryb kostnych pompowana jest przez trójdzielne serce typu żylnego, które jest unerwione włóknami autonomicznego układu  nerwowego.

  Więcej
 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ryb

  Układ pokarmowy Ryby są na ogół drapieżne lub planktonożerne, rzadziej roślinożerne. Układ pokarmowy ma budowę typową dla kręgowców. Rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowej, w której znajdują się różnie wykształcone zęby rozmieszczone na kościach szczęk i...

  Więcej
 • Przystosowanie ryb do życia w wodzie

  .

  Więcej
 • Przegląd ryb

  1. Tarczowate (wymarłe) 2. Fałdopłetwe (wymarłe) 3. Ryby chrzęstne a. zrostogłowe (chimery) b. spodouste (rekiny, płaszczki)

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 5 =
Przemek
2020-03-31 10:49:48
Bardzo pomocny
tymek
2020-03-22 15:15:30
przydało się w wypracowaniu z biologii
Ostatnio komentowane
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25
w ogóle nie przydatme
LoL • 2020-05-27 09:11:10