Budowa i szkielet ryby

Ryby mają ciało o różnorodnych kształtach, które zależą głównie od tryby życia i zajmowanego środowiska. Najczęściej jest to kształt opływowy, wrzecionowaty, który jest charakterystyczny dla ryb żyjących w wodach szybko płynących (np. tuńczyków, śledzi czy makreli). Spotykamy także ryby o ciele bocznie spłaszczonym (leszcz, płoć), wężowato wydłużonym (węgorz) , kulistym (najeżka), nietypowym (konik morski) i wielu innych.

Pokrycie ciała

Ciało ryb pokryte jest skórą, która zawiera komórki barwnikowe (chromatofory) i gruczoły śluzowe produkujące śluz. Skóra ochrania ciało ryb, uczestniczy w wymianie gazowej, wydalaniu i osmoregulacji, a jej ubarwienie ma różne znaczenie (np. maskujące, odstraszające czy ostrzegawcze).Wytworem skóry właściwej są łuski, które dachówkowato pokrywają ciało. Pełnią one głównie funkcje ochronne (zabezpieczają przed zranieniem oraz atakiem pasożytów). Łuski mogą mieć różną postać (kostne ząbki, tarczki), najczęściej mają kształt rombu. Są półokrągło (łuski cykloidalne) lub grzebykowato (łuski ktenoidalne) zakończone.

Łuski różanki

Łuski różanki/Piet Spaans/(02.04.2007)/commons.wikimedia.org

Układ szkieletowy i mięśniowy

Szkielet ryb stanowi miejsce przyczepu mięśni i ochrania narządy wewnętrzne. Może być chrzęstny, częściowo skostniały lub kostny.

Szkielet kostny występuje u ryb kostnoszkieletowych. Składa się ze szkieletu osiowego, pasów oraz płetw. Szkielet osiowy tworzy kręgosłup połączony nieruchomo z czaszką. Kręgosłup składa się z kręgów, do których w części tułowiowej przyrośnięte są żebra. Pojedynczy kręg składa się z trzonu, łuków i wyrostków kręgowych. Czaszka składa się z mózgoczaszki i trzewioczaszki (tworzonej prze łuki skrzelowe). Szkielet płetw wsparty jest na pasie barkowym (złożonym z kości kruczych, skoblowych i łopatek) i miednicowym (złożonym z kości bezimiennych).

Ryby posiadają płetwy, czyli fałdy skórne rozpięte na szkielecie promieni kostnych lub chrzęstnych. Są to płetwy parzyste (piersiowe i brzuszne) oraz nieparzyste (grzbietowa, ogonowa i odbytowa). Płetwy służą do poruszania się (głównie płetwa ogonowa), umożliwiają sterowanie ciałem (płetwy parzyste) oraz wykonywanie nagłych zmian kierunku (płetwa grzbietowa i odbytowa).

Budowa zewnętrzna ryby
Płetwy: (3) – grzbietowa, (4) – tłuszczowa, (6) – ogonowa, (7) – odbytowa, (9) – brzuszna,
(10) – piersiowa, (1) – pokrywa skrzelowa, (2) – linia boczna, (5) – trzon ogona, (8) – fotofory/
Lukas3 (17.07.2006)/commons.wikimedia.org

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
ok
2021-06-03 13:15:32
ok
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42