Przystosowanie ryb do życia w wodzie

1. Kształt ciała

Ryby musza posiadać specjalny kształt ciała by móc sprawnie poruszać się w wodzie. Najczęściej mają opływowy, wrzecionowaty kształt, który pozwala na pokonanie oporu wody i pływanie z duża prędkością. Podstawowy typ kształtu ulega różnym modyfikacją w zależności od zajmowanego środowiska i trybu życia np. ryby przydenne mają ciało spłaszczone grzbietobrzusznie (płaszczka) lub bocznie (płastuga) a ryby żerujące w mule i gęstej roślinności mają węgorzowaty kształt (węgorz).

Wrzecionowaty kształt ciała ryby
Wrzecionowaty kształt ciała ryby

2. Pokrycie ciała

Ciało ryb pokryte jest dachówkowato ułożonymi łuskami i grubą warstwą śluzu, który produkowany jest przez gruczoły śluzowe rozmieszczone w skórze. Śluz ma za zadanie zmniejszać opór wody, natomiast łuski pełnią głównie ochronną funkcję (chronią przed zranieniem i atakiem pasożytów).

3. Narząd oddechowy

Podstawowym narządem oddechowym są skrzela, dzięki którym ryby mogą oddychać tlenem rozpuszczonym w wodzie. Mają one postać blaszkowatych listków rozmieszczonych na łukach skrzelowych, w jamie skrzelowej po obydwu stronach gardzieli. Po wydostaniu się na ląd listki skrzelowe ulegają zlepieniu i skrzela przestają pracować, co skutkuje uduszeniem się ryby. 

4. Obecność płetw

Ryby posiadają płetwy (fałdy skórne rozpięte na kostnych lub chrzęstnych promieniach), dzięki którym mogą przemieszczać się w wodzie. Najważniejsza rolę w lokomocji odgrywa płetwa ogonowa, która jest główną siłą napędową ryby. Płetwy umożliwiają sterowaniem ciałem, utrzymanie właściwej pozycji (grzbietem do góry), zmiany kierunku ruchu czy zatrzymanie się w miejscu. Wyróżniamy płetwy parzyste (piersiowe i brzuszne) i nieparzyste (grzbietowa, ogonowa i odbytowa).

Płetwa ogonowa
Płetwa ogonowa Rhodeus amarus z widocznymi promieniami chrzęstnymi/Piet Spaans/
(02.04.2007)/commons.wikimedia.org

5. Obecność lini bocznej

Ryby posiadają linię boczną, który jest specyficznym mechanoreceptorem umożliwiającym rybie dobrą orientację w wodzie. Ma ona postać kanałów (biegnących po bokach obu stron ciała) połączonych ze środowiskiem zewnętrznym za pomocą licznych otworów przebijających ciało ryby. Dzięki lini bocznej ryba odbiera ze środowiska zewnętrznego sygnały informujące ją o zmianach ciśnienie, kierunku i sile prądów morskich oraz obiektach znajdujących się na trasie jej pływu.

6. Obecność pęcherza pławnego

Ryby kostnoszkiletowe posiadają pęcherz pławny, będący ich narządem hydrostatycznym. Ma on postać cienkościennego worka wypełnionego mieszaniną gazów. Główną rolę pęcherza jest regulacja głębokości zanurzenia ryby. Ponadto u niektórych ryb pęcherz może pełnić funkcję narządu oddechowego lub słuchowego

7. Mechanizmy regulujące ciśnienie osmotyczne

Ryby żyjące zarówno w wodach słodkich jak i słonych muszą sobie radzić z parciem osmotycznym. Ryby morskie zmniejszają straty wody (przez produkcję zagęszczonego moczu i picie wody morskiej) a słodkowodne zabezpieczają się przed nadmiernym pęcznieniem (przez produkcje dużej ilości rozcieńczonego moczu). Pierwsze usuwają nadmiar soli przez skrzela a drugie wychwytują brakujące jony z otoczenia przez specjalne komórki solne.

Polecamy również:

 • Budowa i szkielet ryby

  Ryby mają ciało o różnorodnych kształtach, które zależą głównie od tryby życia i zajmowanego środowiska. Najczęściej jest to kształt opływowy, wrzecionowaty, który jest charakterystyczny dla ryb żyjących w wodach szybko płynących (np. tuńczyków, śledzi czy makreli). Spotykamy... Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie ryb

  Krążenie ryb Ryby posiadają zamknięty układ krwionośny z jednym obiegiem. Krew ryb kostnych pompowana jest przez trójdzielne serce typu żylnego, które jest unerwione włóknami autonomicznego układu  nerwowego. Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ryb

  Układ pokarmowy Ryby są na ogół drapieżne lub planktonożerne, rzadziej roślinożerne. Układ pokarmowy ma budowę typową dla kręgowców. Rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowej, w której znajdują się różnie wykształcone zęby rozmieszczone na... Więcej »

 • Rozmnażanie ryb

  Większość ryb jest rozdzielnopłciowa. U niektórych gatunków spotykamy się z dymorfizmem płciowym. Na ogół ryby są jajorodne. Samica składa dużą ilość jaj otoczonych galaretowatą osłonką tzw. ikrę. Następnie samic polewa ikrę mleczkiem, czyli spermą. Z zapłodnionych jaj wylęgają... Więcej »

 • Przegląd ryb

  1. Tarczowate (wymarłe) 2. Fałdopłetwe (wymarłe) 3. Ryby chrzęstne a. zrostogłowe (chimery) b. spodouste (rekiny, płaszczki) Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 2 + 5 =
NIKT
2021-06-12 16:26:05
OK
Lena
2021-02-23 07:39:58
Naprawde spoko nie wszystkie ubformacje są w 100% dobrze ale i tak większość jest dobre (polece????)
nikt
2020-03-21 20:53:44
aha
Ariana koniarka
2020-03-19 15:38:40
MUsza ale tak to spoko dzięki za pomon ( i sorka za błądy z Angli jestem ) dokładniej to z Londynu
janek pogromca rybek
2017-09-14 15:38:01
bardzo dziękuje za pomoc
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43