Jak można zarazić się wścieklizną?
Wścieklizna jest zakaźną chorobą zwierząt wywoływaną przez wirusa z rodziny Rhabdoviridae o nazwie Rabies virus (RABV). Do zakażenia człowieka wirusem dochodzi w momencie ugryzienia przez zwierzę w którego ślinie znajduje się wirus. Może dojsć również poprzez ranę otwartą lub kontakt z materiałem zakażonym. Po wniknięciu do organizmu wirus wścieklizny trafia do mięśni szkieletowych a następnie do istoty szarej mózgu gdzie ulega replikacji. Natępnie dochodzi do rozprzestrzenienia się wirusa po całym organiźmie, w tym także trafia do ślinianek.
Głownymi wektorami wirusa są zwięrzęta dzikie takie jak: lisy, jenoty, nietoperze. Również zwierzęta domowe: koty i psy. Jednak ze względu na obowiązkowe szczepienia, rzadko dochodzi do zarażenia zwierząt domowych.
Wścieklizna - objawy
Charakterystyczymi objawami choroby są: agresja oraz ślinotok.
W początkowej fazie po zarażeniu objawami są: gorączka oraz ból potylicy. W późniejszych etapach dochodzi do mimowolnych skurczów mięśni, światłowstrętu oraz wodowstrętu.
Zgon następuje tydzień od wystapienia objawów a jego przyczyną w większości przypadków jest niewydolność oddechowa.
Leczenie i profilaktyka wścieklizny - szczepionka
Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na wścieklizne dlatego ryzyko zgonu osób zarażonych wynosi niemal 100%. Z tego powodu ważna jest profilaktyka. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, osoby narażone na kontakt z dzikimi zwierzętami podlegają szczepieniom ochronnym. Ponadto należy wykonywać obowiązkowe szczepienia zwierząt domowych. Praktykuje się również rozrzucanie szczepionek w lasach i polach aby zaszczepić zwierzęta dzikie. Należy także unikać kontaktu z nieznajomymi zwierzętami, ponieważ świadectwo szczepienia na wścieklizne nie zawsze świadczy o braku choroby.
Pies chory na wściekliznę |