Wścieklizna choroba zakaźna

Jak można zarazić się wścieklizną?

Wścieklizna jest zakaźną chorobą zwierząt wywoływaną przez wirusa z rodziny Rhabdoviridae o nazwie Rabies virus (RABV). Do zakażenia człowieka wirusem dochodzi w momencie ugryzienia przez zwierzę w którego ślinie znajduje się wirus. Może dojsć również poprzez ranę otwartą lub kontakt z materiałem zakażonym. Po wniknięciu do organizmu wirus wścieklizny trafia do mięśni szkieletowych a następnie do istoty szarej mózgu gdzie ulega replikacji. Natępnie dochodzi do rozprzestrzenienia się wirusa po całym organiźmie, w tym także trafia do ślinianek.

Głownymi wektorami wirusa są zwięrzęta dzikie takie jak: lisyjenotynietoperze. Również zwierzęta domowe: koty i psy. Jednak ze względu na obowiązkowe szczepienia, rzadko dochodzi do zarażenia zwierząt domowych.

Wścieklizna - objawy

Charakterystyczymi objawami choroby są: agresja oraz ślinotok.
W początkowej fazie po zarażeniu objawami są: gorączka oraz ból potylicy. W późniejszych etapach dochodzi do mimowolnych skurczów mięśni, światłowstrętu oraz wodowstrętu.
Zgon następuje tydzień od wystapienia objawów a jego przyczyną w większości przypadków jest niewydolność oddechowa.

Leczenie i profilaktyka wścieklizny - szczepionka

Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na wścieklizne dlatego ryzyko zgonu osób zarażonych wynosi niemal 100%. Z tego powodu ważna jest profilaktyka. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, osoby narażone na kontakt z dzikimi zwierzętami podlegają szczepieniom ochronnym. Ponadto należy wykonywać obowiązkowe szczepienia zwierząt domowych. Praktykuje się również rozrzucanie szczepionek w lasach i polach aby zaszczepić zwierzęta dzikie. Należy także unikać kontaktu z nieznajomymi zwierzętami, ponieważ świadectwo szczepienia na wścieklizne nie zawsze świadczy o braku choroby.

 

Pies chory na wściekliznę
Pies chory na wściekliznę

Polecamy również:

 • Wirus HIV – przyczyna, objawy, charakterystyka, leczenie

  HIV jest to niewielki i stosunkowo prosto zbudowany wirus, który wywołuje chorobę AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności. Cząsteczka wirusa ma średnicę ok. 110-130 nm. i jest kulistego kształtu. Więcej »

 • Choroba Heinego-Medina - przyczyny, zarażenie, przebieg

  Ostre nagminne porażenie dziecięce, zwane także chorobą Heinego – Medina jest zakaźną chorobą wirusową wywoływaną przez wirus polio. Choroba ta została opisana przez dwóch naukowców, od których nazwisk pochodzi nazwa. Byli to Jakob Heine oraz Karl Medin. Objawy polio znane są ludzkości od... Więcej »

 • WZW - wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C

  WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby. Wyróżnia się sześć rodzajów WZW, każdy rodzaj oznacza się  kolejną literą alfabetu,  które są zależne od nazwy rodzaju wirusa, wywołującego zapalenie. Inną nazwą wirusowego zapalenia wątroby jest żółtaczka. Pochodzi ona od jednego z... Więcej »

 • Wirus HPV - czym jest, drogi zakażenia, objawy, profilaktyka

  Wirus brodawczaka ludzkiego, HPV jest z rodziny papillomawirusów. Materiałem genetycznym wirusa jest DNA. Jest między innymi przyczyną powstawania nowotworów złośliwych takich jak: rak szyjki macicy i rak prącia. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58