Wirus HPV - czym jest, drogi zakażenia, objawy, profilaktyka

Czym jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego, HPV jest z rodziny papillomawirusów. Materiałem genetycznym wirusa jest DNA. Jest między innymi przyczyną powstawania nowotworów złośliwych takich jak: rak szyjki macicy i rak prącia.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z uszkodzonym chorobowo naskórkiem. Objawami, które sygnalizują, że osoba może być nosicielem wirusa HPVkurzajki oraz brodawki stóp. Dodatkowo wirus HPV jest przenoszony także drogą płciową, nie tylko podczas współżycia, również podczas porodu. U niektórych osób wirus może być w stanie spoczynku. W związku z tym, brak objawów nie oznacza braku wirusa.

Objawy chorobowe spowodowane przez wirusa HPV

Istnieje 100 różnych typów wirusa HPV, każdym typem można zarazić się w inny sposób i każdy wywołuje inne objawy. Najczęśniej jednak są to zmiany skórne w postaci kurzajek. Jeśli do zakażenia dojdzie drogą płciową mogą pojawić się kłykciny kończyste. Kiedy dojdzie do zakażenia wirusem HPV typu 16 i 18 wówczas może dojść do zachorowania na raka szyjki macicy. Te typy wirusa zaliczane są do onkogennych.

Profilaktyka wirusa HPV - cytologia, szczepienie

Należy unikać kontaktu fizycznego z osobami, które mają kurzajki lub brodawki na skórze. Należy pamiętać o stosowaniu prezerwatyw w czasie współżycia. Aby wcześnie zdiagnozować zmiany w tkance szyjki macicy, kobiety powinny regularnie wykonywać cytologię. Skuteczną ochronę przed HPV stanowią również szczepionki, podane kobietom, które nie miały wcześniej styczności z wirusem.

Wirus HPV
Struktura wirusa HPV

Polecamy również:

 • Wirus HIV – przyczyna, objawy, charakterystyka, leczenie

  HIV jest to niewielki i stosunkowo prosto zbudowany wirus, który wywołuje chorobę AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności. Cząsteczka wirusa ma średnicę ok. 110-130 nm. i jest kulistego kształtu. Więcej »

 • Wścieklizna choroba zakaźna

  Wścieklizna jest zakaźną chorobą zwierząt wywoływaną przez wirusa z rodziny Rhabdoviridae o nazwie Rabies virus (RABV). Charakterystyczymi objawami choroby są: agresja oraz ślinotok. Więcej »

 • Choroba Heinego-Medina - przyczyny, zarażenie, przebieg

  Ostre nagminne porażenie dziecięce, zwane także chorobą Heinego – Medina jest zakaźną chorobą wirusową wywoływaną przez wirus polio. Choroba ta została opisana przez dwóch naukowców, od których nazwisk pochodzi nazwa. Byli to Jakob Heine oraz Karl Medin. Objawy polio znane są ludzkości od... Więcej »

 • WZW - wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C

  WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby. Wyróżnia się sześć rodzajów WZW, każdy rodzaj oznacza się  kolejną literą alfabetu,  które są zależne od nazwy rodzaju wirusa, wywołującego zapalenie. Inną nazwą wirusowego zapalenia wątroby jest żółtaczka. Pochodzi ona od jednego z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11