Choroby bakteryjne – przyczyna, objawy, charakterystyka, leczenie

Błonica (dyfteryt) to choroba zakaźna charakterystyczna przede wszystkim dla wieku dziecięcego. Wywołana jest przez maczugowca błonicy, którym zarazić można się głównie drogą kropelkową. W Polsce przeciwko tej chorobie są obowiązkowe szczepienia. Do najważniejszych objawów dyfterytu zaliczamy: zaczerwienie gardła i jego bóle, zaczerwienienie migdałków, powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych, gorączka, osłabienie organizmu i bladość na twarzy. Leczenie błonicy polega na podaniu surowicy oraz antybiotykoterapii.

 Zmiana na skórze nogi w błonicy

Zmiana na skórze nogi w błonicy

Tężec to choroba wywołana przez laseczki tężca. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Jej przyczyną jest nie sama obecność bakterii, ale produkowanych przez nie toksyn. Tężcem zarazić możemy się przez kontakt zranionej skóry z zabrudzoną glebą, w której występują bakterie (np. w czasie prac w ogrodzie). Objawami choroby są: niepokój, bóle głowy, skurcze mięśni żuchwy, szczękościsk, utrudnione połykanie, skurcz mięśni mimicznych i towarzyszący mu uśmiech sardoniczny, bóle mięśni oraz wyprężenie ciała w kształt łuku. Aby zapobiec chorobie należy poddać się szczepieniu ochronnemu, a jeśli dojdzie do zakażenia przyjąć surowicę przeciwtężcową.

Noworodek chorujący na tężec noworodkowy
Noworodek chorujący na tężec noworodkowy

Kiła jest to choroba przenoszona drogą płciową w czasie kontaktu seksualnego. Wywołana jest przez krętka bladego. Bakteria ta może być także przenoszona wraz z krwią od matki do dziecka, w czasie trwania ciąży lub podczas porodu. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż prowadzi do uszkodzenia płodu, a nawet jego śmierci. Dzieci urodzone przez chore matki mają poważne wady rozwojowe, dlatego u kobiet w ciąży wykonuje się test na obecność zakażenie tzw. test Wassermanna. Pierwsze objawy występują ok. 3-4 tygodniach po wniknięciu bakterii i są to bezbolesne owrzodzenia występujące na narządach płciowych. Później pojawia się swędząca wysypka, która zanika samoistnie. Ponadto dotykowymi objawami mogą być: bóle głowy, kości i stawów. Kiła przybiera postać następujących po sobie okresów objawowych i bezobjawowych. W przypadku zauważenie jakichkolwiek niepokojących zmian należy skonsultować się z lekarzem, gdyż jest to choroba, którą można w pełni wyleczyć. Chorym podaje się antybiotyk, najczęściej penicylinę. Nieleczona choroba prowadzi do poważnych schorzeń m.in. uszkodzenia serca i układu nerwowego, co w konsekwencji prowadzi do śmierci.

Rzeżączka jest to choroba przenoszona drogą płciową w czasie kontaktu seksualnego. Wywołana jest przez dwoinkę rzeżączki. Chorobą można się również zarazić używając rzeczy chorego np. ręcznika, czy pościeli. Także chora matka może przekazać bakterię dziecku podczas  porodu.

Dolegliwości występujące u mężczyzn to: pieczenie oraz świąd skóry przy oddawaniu moczu i ropna wydzielina z cewki moczowej. Dolegliwości występujące u kobiet to: upławy z pochwy, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zapalenie stawów, czasem swędzenie i pieczenie przy oddawaniu moczu.

Objawy choroby są zazwyczaj bardziej wyraźne u mężczyzn. U kobiet czasem w ogóle mogą nie występować. Nieleczona choroba może spowodować zapalenie jajników, co w konsekwencji prowadzi do bezpłodności. U kobiet wzrasta też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznych. Leczenie podobnie jak w przypadku kiły polega na podaniu penicyliny.

 

Polecamy również:

  • Pałeczka ropy błękitnej - drogi zakażenia, objawy, profilaktyka

    Pseudomonas aeruginosa, pałeczka ropy błękitnej to bakteria należąca to bakterii gram ujemnych. Miejsce jej bytowania to gleba, woda oraz powierzchnia roślin. Szególną właściwością tej bakterii jest zdolność do wytwarzania barwników takich jak: fluoresceina czy melanina. Bakteria ta wytwarza także... Więcej »

  • Gronkowiec złocisty - charakterystyka, objawy

    Staphylococcus aureus, gronkowiec złocisty. Jest bakterią gram dodatnią, występującą w naturlanej florze, zasiedla jamę nosowo – gardłową, powierzchnie skóry zarówno ludzi jak i zwierząt. O ile gronkowce nie wytwarzają przetrwalników i giną w wysokiej temperaturze, to wytwarzają one... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
999
• 2023-04-01 12:20:07
popłakałam się na tym filmie ????
• 2023-04-01 11:48:41
Która to strona w książce
• 2023-03-31 08:20:21
Cygvuhbuuh
• 2023-03-31 07:56:39
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26