Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Choroby bakteryjne – przyczyna, objawy, charakterystyka, leczenie

Błonica (dyfteryt) to choroba zakaźna charakterystyczna przede wszystkim dla wieku dziecięcego. Wywołana jest przez maczugowca błonicy, którym zarazić można się głównie drogą kropelkową. W Polsce przeciwko tej chorobie są obowiązkowe szczepienia. Do najważniejszych objawów dyfterytu zaliczamy: zaczerwienie gardła i jego bóle, zaczerwienienie migdałków, powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych, gorączka, osłabienie organizmu i bladość na twarzy. Leczenie błonicy polega na podaniu surowicy oraz antybiotykoterapii.

 Zmiana na skórze nogi w błonicy

Zmiana na skórze nogi w błonicy

Tężec to choroba wywołana przez laseczki tężca. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Jej przyczyną jest nie sama obecność bakterii, ale produkowanych przez nie toksyn. Tężcem zarazić możemy się przez kontakt zranionej skóry z zabrudzoną glebą, w której występują bakterie (np. w czasie prac w ogrodzie). Objawami choroby są: niepokój, bóle głowy, skurcze mięśni żuchwy, szczękościsk, utrudnione połykanie, skurcz mięśni mimicznych i towarzyszący mu uśmiech sardoniczny, bóle mięśni oraz wyprężenie ciała w kształt łuku. Aby zapobiec chorobie należy poddać się szczepieniu ochronnemu, a jeśli dojdzie do zakażenia przyjąć surowicę przeciwtężcową.

Noworodek chorujący na tężec noworodkowy
Noworodek chorujący na tężec noworodkowy

Kiła jest to choroba przenoszona

Zobacz również

  • Pałeczka ropy błękitnej - drogi zakażenia, objawy, profilaktyka

    Pseudomonas aeruginosa, pałeczka ropy błękitnej to bakteria należąca to bakterii gram ujemnych. Miejsce jej bytowania to gleba, woda oraz powierzchnia roślin. Szególną właściwością tej bakterii jest zdolność do wytwarzania barwników takich jak: fluoresceina czy melanina. Bakteria ta wytwarza także toksyny, w tym egzotoks...

    Więcej
  • Gronkowiec złocisty - charakterystyka, objawy

    Staphylococcus aureus, gronkowiec złocisty. Jest bakterią gram dodatnią, występującą w naturlanej florze, zasiedla jamę nosowo – gardłową, powierzchnie skóry zarówno ludzi jak i zwierząt. O ile gronkowce nie wytwarzają przetrwalników i giną w wysokiej temperaturze, to wytwarzają one enterotoksynę, któ...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28