Choroby wirusowe – przyczyna, objawy, charakterystyka, leczenie

Odra

Odra jest chorobą zakaźną charakterystyczną dla wieku dziecięcego, która obecnie, dzięki wysokiej skuteczności szczepionek, występuje stosunkowo rzadko. Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Okres inkubacji choroby trwa od 8 do 12 dni. Wirusem można zarazić się przez cały czas trwania choroby oraz 5 dni przed jej wystąpieniem. Objawami odry w początkowym okresie są: gorączka, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel, przekrwienie migdałków podniebiennych oraz plamki Koplika (białe przebarwienia występujące na błonie śluzowej policzków, w okolicach zębów trzonowych i przedtrzonowych). Później na twarzy pojawia się wysypka, która zstępuje w dół ciała. Ma ona postać grubych, czerwonych, zlewających się ze sobą plam. Powikłania jakie mogą wystąpić w przebiegu tej choroby to: skaza krwotoczna, zapalenie mózgu, mięśnia sercowego, krtani, płuc i mózgu. Leczenie odry jest objawowe i polega przede wszystkim na podaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną charakterystyczną dla wieku dziecięcego wywołaną przez wirus VZV, który po przebyciu choroby pozostaje w organizmie w formie ukrytej. W przypadku spadku odporności wirus może się uaktywnić i spowodować zachorowanie na półpasiec. Ospa wietrzna rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez kontakt z wykwitami znajdującymi się na ciele chorego. Najbardziej charakterystycznym objawem ospy jest wysypka, która zmienia swój charakter w trakcie przebiegu choroby. Najpierw pojawiają się drobne czerwone plamki, które przechodzą w grudki, a następnie wypełnione płynem pęcherzyki. Te przysychają i tworzą swędzące strupy. Ponadto występuje gorączka, bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu. Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 21 dni. Wirusem zarazić można się 2 dni przed wystąpieniem wysypki oraz przez czas trwania choroby, aż do momentu zaschnięcia pęcherzyków. Leczenie ospy jest objawowe i polega przede wszystkim na podaniu leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwhistaminowych.

Wysypka w czasie ospy Choroby wirusowe
Wysypka w czasie ospy

Różyczka

Różyczka jest to choroba zakaźna charakterystyczna dla wieku dziecięcego, choć zachorować mogą na nią także dorośli. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż bardzo często prowadzi do uszkodzenie płodu, a nawet urodzenia martwego dziecka. Do zarażenie różyczką dochodzi za pośrednictwem drogi kropelkowej. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest wystąpienie na całym ciele bladoróżowej wysypki lub małych zlewających się ze sobą plam, które dają obraz zaczerwienionej skóry. Ponadto występuje gorączka, powiększenie węzłów chłonnych zausznych i szyjnych, a u dorosłych także bolesność stawów. Okres inkubacji choroby trwa od 14 do 21 dni, a wirusem zarazić można się 7 dni przed wysypką, jak i 7 dni po jej wystąpieniu. Różyczkę leczy się objawowo podając leki przeciwgorączkowe.

 Wysypka w czasie różyczki Choroby wirusowe

Wysypka w czasie różyczki

Świnka

Świnka jest to choroba zakaźna charakterystyczna dla wieku dziecięcego, choć zachorować mogą na nią także dorośli. Jest szczególnie niebezpieczna dla mężczyzn, gdyż powoduje zapalenie jąder, co może doprowadzić do niepłodności. Choroba szerzy się drogą kropelkową lub za pośrednictwem śliny. Do charakterystycznych objawów świnki zaliczamy: bolesne powiększenie ślinianek przyusznych, bóle głowy i mięśni oraz osłabienie organizmu. Wirusem można zarazić się 1 dzień przed i 5 dni po wystąpieniem obrzęku ślinianek. Choć świnka zaliczana jest to chorób łagodnych, to w jej przebiegu może wystąpić wiele groźnych powikłań tj. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jąder, trzustki, stawów, czy głuchota. Leczenie jest objawowe i polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

 

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Kotka
2017-01-12 15:26:59
Te informacje bardzo mi pomogły.
Ostatnio komentowane
gh
yt • 2020-10-27 11:46:30
Acha
Irena • 2020-10-27 10:11:29
Opisz przemysł
Zbychu sto noga • 2020-10-25 13:38:03
Wow
Kaja • 2020-10-24 09:18:06
lol
lol • 2020-10-27 10:38:54